افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تأثیر افزایش نا امنی ها در ننگرهار بر اقتصاد کشور

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، از گسترش فعالیت های مخالفین مسلح در بسیاری از ولسوالی های ننگرهار ابراز نگرانی کرده می گویند: در حال حاضر بخشی زیادی از اموال وارداتی و صادراتی تاجران افغان از طریق شاهراه کابل – جلال آباد انتقال میابد از همین رو از ادامه ناامنی در این ولایت تشویش دارند.

 

با آنکه در سال های اخیر توجه حکومت به احیای دوباره فارم های زراعتی در ولایت ننگرهار بسیاری از افغانها را امیدوار به رشد اقتصاد کشور ساخته اما اکنون گفته می شود که جمع آوری حاصلات درختان پُر بار این فارم ها بار دیگر زیر سایه دود و باروت مخالفین فرو رفته است.

 

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند: هزاران هکتار زمین دولتی در ولایت ننگرهار که عمدتاً در آن فارم های زراعتی در حال رشد بود، بدست مخالفین مسلح قرار گرفته است.

 

خان جان الکوزی معاون این اتاق روز گذشته گفت که به تازه گی نهال های زیتون و میوه های ستروس در این فارم ها در حال ثمر بود اما اکنون نگرانی های وجود دارد که این فارم ها دوباره نابود خواهد شد.

” سه چهار سال پیشتر درختان زیتون و میوه های ستروس که در سال های قبل این فارم ها همه شان چور شده بودند، تازه به ثمر رسیده بودند و کلان شده بودند که منطقه به دست مخالفین می افتد و فعلاً تمام فارم ها بدست مخالفین هستند و این تشویش وجود دارد که این نهال ها و این باغ ها دوباره از بین بروند، دولت محلی ننگرهار هم از این مسئله با خبر است که در حدود اضافه تر از دوازده هزار هکتار زمین است.”

 

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، از گسترش فعالیت های مخالفین مسلح در بسیاری از ولسوالی های ننگرهار ابراز نگرانی کرده می گویند: در حال حاضر بخشی زیادی از اموال وارداتی و صادراتی تاجران افغان از طریق شاهراه کابل – جلال آباد انتقال میابد از همین رو از ادامه ناامنی در این ولایت تشویش دارند.

 

گزارش ها می رسانند که در چند ماه گذشته جنگ های شدید در ولسوالی های اچین، پچیراگام، چپرهار، هسکه مینه، سپین غر، خوگیانی، شیرزاد، نازیان، کوت، حصارک، بتی کوت، مومندره و برخی دیگر از ولسوالی های ننگرهار میان افراد وابسته به گروه دولت اسلامی و طالبان مسلح ادامه دارد.

 

در عین حال مسوولان وزارت زراعت و مالداری افغانستان گفتند که در این مورد تا کنون کدام اطلاعی بدست نیآورده اند.

 

اما مقامات امنیتی ولایت ننگرهار، کنترول مخالفین بالای ساحاتی که در آن زمین های زراعتی دولتی در آن موجود است را نادرست می خوانند.

 

فضل الحمد شیرزاد قوماندان امنیه ننگرهار روز گذشته گفت:

” تمام وضعیت امنیتی ننگرهار را خبر داریم، جای که طالب است برای تان می گویم جای که قاچاق می رود و می آید آنرا هم برای تان می گویم، اما چشم پوشی نمی کنیم اما در جای که فارم است و زمین های زراعتی است و هر کسی که این گونه گپ ها می زند بیاید تا ما آنها را نشان بدهیم که در اینجا کی است؟”

 

این در حالیست که پیش از این نیز حوادث امنیتی چند ماه اخیر ضربه شدید به حاصلات زراعتی باشنده گان بسیاری از نقاط کشور بخصوص در ولایت های بغلان، قندز، تخار، فاریاب وارد کرده است.

 

مردم عام تأکید می کنند که طرف های درگیر جنگ در کشور باید از صدمه رساندن به ساحات سبز به خصوص فارم های دولتی جلوگیری کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار