افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

تأثیرمنفی مشکلات در نظام درسی پوهنتون ها بالای وضعیت تحصیلی محصلین

مشکلات موجود در نظام درسی پوهنتون ها تأثیرمنفی بر محصلین داشته است.

 

با آنکه وزارت تحصیلات عالی از تلاش ها برای حل کاستی ها در سیستم درسی پوهنتون ها سخن می گوید، اما اتحادیه استادان می گویند: مشکلات موجود در نظام درسی پوهنتون ها تأثیرمنفی بر محصلین داشته است.

 

اتحادیه استادان پوهنتون های افغانستان روز گذشته طی نشستی علمی که از سوی وزارت تحصیلات عالی برگزار شده بود از این وزارت خواستند تا تدابیری را برای حل این مشکلات در نظر بگیرد.

 

پوهاند قیس یک تن از اعضای اتحادیه استادان به این مشکلات چنین اشاره می کند.

 

“در وزارت تحصیلات عالی پیشرفت های نیز شده است اما به حساب کیفیت و تمام امکانات مادی و تخنیکی و سهولت های را که گفته شده بود تا حالا به چشم ندیده ایم.

 

ناتوانی و مشکلات تحصیلات عالی تا حال بشکل دقیق بررسی نگردیده که این مشکل از بخش اداری است در بخش علمی هم مشکل وجود دارد در بخش محصلان و نصاب درسی هم مشکل وجود دارد و مشکلات استادان هم است.”

 

اتحادیه استادان پوهنتون های افغانستان می گوید: مداخله غیر قانونی سیاست مداران و زورمندان در پوهنتون ها تحصیلات عالی را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

 

آنها می گویند: در سفر های خارجی که برای استادان و محصلین تدارک می شود عدالت در نظر گرفته نشده و پروسه کانکور نیز از یک سال تا سال دیگر به جای آن که بهتر شود، بد تر می شود.

 

در این حال فریده مهمند وزیر تحصیلات عالی افغانستان مشکلات استادان را تایید نموده گفت که برای حل آن به همکاری شورای علمی پوهنتون ها طرحی جامع را تهیه می کند تا با عملی شدن آن این مشکلات حل گردد.

 

“در جریان چهارده سال گذشته در سیستم وزارت تحصیلات عالی هیچگونه تغییرات نیامده است، بیاید که بشکل متحد برای تغییرات فکر و عمل کنیم. در جریان سه ماه گذشته ما توانستیم که مشکلات کانکور را تشخیص و به وزیران محترم شورا ارایه کنیم. و بتوانیم مسوده قانون وزارت تحصیلات عالی را تکمیل و به وزارت عدلیه بسپاریم.”

 

این گفته ها در حالی مطرح می شود که محصلین همواره شکایت کرده اند که به کیفیت درسی در پوهنتون ها توجه نشده و فعالیت های سیاسی و تعصبات قومی و زبانی از دیگر چالش ها در پوهنتون های افغانستان می باشد.

 

کارشناسان می گویند: حکومت نباید به هیچکس اجازه دهد که در پوهنتون ها و مراکز علمی و اکادمیک دست به فعالیت های سیاسی و اقداماتی بزنند که روند آموزش را متاثیر و با مشکل مواجه میسازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار