افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 28 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

بی توجهی دولت به تامین امنیت در ولایت بدخشان

فعالان مدنی و باشنده‌گان ولایت بدخشان، در رشد و گسترش فعالیت مخالفان مسلح حکومت، به خصوص جنگجویان خارجی، مقامات بدخشان و کابل را مقصر دانسته میگویند، در اثر ضعف و عدم توجه حکومت افغانستان بیش از چهار سال می‌گذرد که شماری زیادی از جنگجویان خارجی در درهء خستک ولسوالی جرم با خانواده‌های شان مستقر شده اند و در جنگ‌های این ولایت نیز حضور فعال دارند.

 

بر اساس گفته‌های فعالان مدنی و باشنده‌گان ولایت بدخشان، با گذشت هر روز وضعیت امنیتی در این ولایت وخیمتر میشود.

 

آنان حکومت را به بی‌توجهی متهم میکنند میگویند که بیش از ۶ ماه میشود که ولسوالی‌های وردوج و یُمگان در تسلط طالبان مسلح قرار دارد، اما در خصوص بازپس گیری این ولسوالی‌ها دولت خاموشی اختیار کرده است.

 

فعالان مدنی و باشنده‌گان بدخشان، از حکومت میخواهند دیگر به پروسه دست به دست سپردن ولسوالی‌های این ولایت میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح نقطه‌ای پایان بگذارند و در خصوص تأمین امنیت این ولایت اقدامات جدی نمایند.

 

فعالان مدنی و باشنده‌گان بدخشان میگویند، با گذشت هر روز وضعیت امنیتی وخیمتر میشود

 

چند تن از باشنده‌گان و فعالان مدنی ولایت بدخشان چنین گفتند:

 

” عبدالمعروف راسخ یکتن از فعال مدنی بدخشان، وضعیت امنیتی که ما در سطح بدخشان داریم هنوز هم با یک بُن بست مواجه است که راه برای بیرون شدن از این مسئله باز نشده است. “

 

” مولوی نظر محمد یکتن از باشنده‌گان بدخشان، از اثر بی توجهی سران حکومت وحدت ملی این گونه وضعیت در بدخشان حاکم شده است و اصلاً متوجه وضعیت مردم و قربانی های نیروهای امنیتی نیستند.”

 

” شفیق الله یکتن از فعالان جامعه مدنی بدخشان، قضیه بدخشان قضیه خیلی پیچیده است که باعث قربانی های نیروهای امنیتی ما میشود، اما مقامات رده های بالای امنیتی متوجه این خلاها نشده اند. “

 

با این حال غلام سخی غفوری قوماندان امنیه ولایت بدخشان می‌گوید سه ولسوالی این ولایت که با تهدید بلند امنیتی قرار داشت از حضور طالبان مسلح پاکسازی گردید اند و پلان های را روی دست دارد که با راه اندازی آن به شمول ولسوالی‌های وردوج و یُمگان برخی ساحات دیگر این ولایت را نیز از وجود عناصر ضد حکومت تصفیه و پاکسازی خواهند کرد.

 

غفوری در این مورد اضافه کرد: ” این طور نمیشود که تمامی عملیات ها امروز و فردا شروع شود، ولی ما برنامه عملیاتی خود را روی دست داریم و انشا الله امروز و فردا ما چیزی را که وعده کردیم، وعده نیست مسئولیت ماست که آنرا انجام میدهیم. “

 

فعالان جامعه مدنی و باشنده‌گان این ولایت میگویند که حضور و جابجایی جنگجویان خارجی در ولایت بدخشان باعث آن شده است، که مخالفان مسلح داخلی در برخی نقاط این ولایت با همکاری تروریستان خارجی دست به حملات تهاجمی و کشتار مردم بزنند که در میان مردم ترس و وحشت را ایجاد کنند و زمینه را برای استخراج غیرقانونی منابع زیر زمینی این ولایت مساعد نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار