افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

بی توجهی حکومت به اوضاع وخیم بیجاشده گان کندز

شماری از خانواده‌های که در جریان سال گذشته و سالروان از اثر جنگ و نا امنی‌ها در ولایت کندز از قرا و قصبات شان بیجا شده‌اند، دولت را مورد انتقاد قرار داده می‌گویند نزدیک به یک سال شد که مناطق آنان در تسلط مخالفان مسلح حکومت قرار دارد، اما از سوی دولت در زمینه بازپسگیری آن کدام اقدام جدی صورت نگرفته است.

نزدیک به یک سال می‌شود که ساحه‌ای گل‌تپه مربوط شهر کندز، منطقه آقتاش ولسوالی خان آباد و بیشتر ساحات ولسوالی‌های چهاردره، قعله‌زال، دشت ارچی و برخی ساحاتی ولسوالی امام صاحب در تصرف طالبان مسلح قرار دارد.

چند تن از باشندگان منطقه‌ای آقتاش ولسوالی خان آباد و ساحه‌ای گل‌تپه گفتند، نزدیک به یک سال می‌شود که از اثر جنگ‌ها و نا امنی‌ها از مناطق شان بیجا شده‌اند و در این مدت با انواع مشکلات روبرو شده‌اند.

چند تن از بیجا شدگان چنین گفتند:

“نام من فریدون است باشنده گل تپه استم، یک سال می‌شود که از گل تپه آواره هستیم در اینجا دربدر هستیم و به مشکلات زیاد مواجه هستیم، ما از دولت تقاضا داریم که منطقه ما را پاکسازی کند که دوباره به منطقه برویم و به کشت و زراعت خود برسیم.”

“نام من گلبدین است از منطقه آقتاش استم و یک سال شد که از آقتاش آواره شدیم در منطقه هر روز جنگ است، اقتصاد ما خراب است، از دولت می‌خواهیم که زودتر منطقه ما را تصفیه کند که دوباره به قریه خود برویم و زمین‌های خود را کشت کنیم.”

با این حال امر الدین ولی عضو شورای ولایتی کندز نیز می‌گوید تا هنوز دولت قادر نشده است که حومه‌های شهر کندز را از حضور طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی کند.

این عضو شورای ولایتی گفت:

“همین حالا طالبان در سه کیلومتری شهر کندز با دار و دسته شان قرار دارند و مصروف فعالیت‌های تروریستی خود هستند و با هر نوع تجهیزات جنگی مجهز هستند.”

نیروهای افغان برای عملیات نظامی در کندز آمادگی می گیرند.

اما از سوی دیگر اسدالله عمرخیل والی کندز می‌گوید، عملیات نیروهای افغان به هدف تصفیه این ولایت از وجود مخالفان مسلح جریان دارد و به زودی برخی ساحات را دوباره تصرف خواهند کرد.

والی کندز در زمینه افزود:

“در عملیات شفق، مناظق کته خیل، ناصری‌ها، ملرغی، تلوکه یک و زرخرید پاکسازی شده است و ما تلاش داریم که در ساحات تصرف شده قرار گاه های امنیتی افراز کنیم تا مردم بی‌جا شده دوباره به خانه های شان باز گشت کرده بتوانند.”

آقای عمرخیل گفت، در نتیجه این عملیات برخی ساحاتِ مربوط شهر کندز از وجود مخالفین مسلح پاک سازی شده است.

والی کندز: برخی ساحات از وجود افراد مخالف مسلح دولت پاکسازی شده است.

از سوی دیگر جنرال محمد قسیم جنگل باغ قوماندان امنیه کندز می‌گوید، عملیاتی که به هدف سرکوب طالبان مسلح راه اندازی شده، در نتیجه آن به مخالفان مسلح تلفات سنگین وارد گردیده است.

او گفت که به زودی تمامی ساحات این ولایت از وجود طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی خواهد شد:

“عملیات‌های پاکسازی در کندز به بسیاری دقت و خوبی به پیش میرود و ادامه دارد و ما تلاش می‌کنیم که تمامی نقاط را درست پاکسازی کنیم، که دشمنان مردم افغانستان نتوانند دوباره مردم ما را به چالش بکشانند.”

بر اساس گفته‌های مسئولان محلی کندز، عملیات تصفیوی که در پنجم ماهِ حمل سال روان به هدف سرکوب طالبان مسلح آغاز شده است، در اثر آن بیش از دو هزار خانواده از حومه‌های شهر کندز بیجا شده اند.

شایان ذکر است که پیش از این مسئولان این ولایت گفته بودند که از اثر نا امنی و جنگ از ساحاتی مختلف کندز نزدیک به ۱۸هزار خانواده بیجا شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار