افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 13 جولای , 2018 لینک کوتاه خبر :

بی توجهی امریکا به القاعده و روابط آن با طالبان افغانستان

القاعده

پنتاگون و جامعه اطلاعاتی امریکا همواره در خصوص میزان توان القاعده در افغانستان اشتباه کرده اند و اتفاقا مدارک بسیاری در خصوص روابط راهبردی میان القاعده و طالبان افغانستان وجود دارد.

ویبسایت خبری – تحلیلی لانگ وار ژورنال در مقاله ای نوشت وزارت دفاع امریکا در آخرین گزارش خود بار دیگر توان و قدرت القاعده در افغانستان را دست کم گرفت و بر خلاف شواهد موجود اعلام کرد روابط این گروه با طالبان رو به کاهش بوده و از اهمیت خاصی برخوردار نیست.
پنتاگون در گزارش خود مدعی شده است اعضای اصلی القاعده عمدتا بر بقای خود متمرکز بوده و هیچ گونه مدرکی دال بر روابط راهبردی میان القاعده و طالبان وجود ندارد. لانگ وار ژورنال می نویسد بر عکس این ادعاهای مقامات امریکایی، پنتاگون و جامعه اطلاعاتی امریکا همواره در خصوص میزان توان القاعده در افغانستان اشتباه کرده اند و اتفاقا مدارک بسیاری در خصوص روابط راهبردی میان القاعده و طالبان افغانستان وجود دارد. وزارت دفاع امریکا موسوم به پنتاگون این ادعاها را در صفحات 25 و 26 گزارش دوسالانه اخیر خود با موضوع ارتقا ثبات و امنیت در افغانستان و در بخش تهدیدات ناشی از گروه های شورشی و تروریستی مطرح نموده است.
در بخش مربوط به القاعده در این گزارش دوسالانه آمده است تهدید ناشی از القاعده برای امریکا و متحدان و شرکایش کاهش یافته و اندک اعضای اصلی باقی مانده این سازمان تروریستی عمدتا بر حفظ بقای خود متمرکز می باشند. در ادامه این گزارش آمده است باقی مانده نیروهای القاعده احتمالا در جنوب شرق افغانستان در سرحد با پاکستان اقامت دارند و برخی عناصر کم اهمیت تر این گروه در مناطق شمال شرقی افغانستان به سر می برند. حمایت طالبان از القاعده نیز محدود به قوماندانان میانی و پایین دستی طالبان آن هم به صورت بسیار محدود می باشد ولی با این حال مدرکی دال بر روابط راهبردی میان این دو گروه تروریستی وجود ندارد و طالبان افغان به احتمال زیاد فاصله خود از القاعده را حفظ نماید. علاوه براین، شاخه های القاعده همچون القاعده در شبه قاره در جنوب و جنوب شرق افغانستان و همچنین در پاکستان مستقر هستند و عمدتا متشکل از شبه نظامیان مناطق جنوب آسیا می باشند.
لانگ وار ژورنال می نویسد گزارش کنونی پنتاگون عمدتا از ادبیاتی استفاده نموده که در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما استفاده می شد و به عبارتی سعی در ضعیف نشان دادن القاعده دارد. استفاده از کلماتی همچون تعداد اندکی، بقایای القاعده، تمرکز بر بقا در صحبت های رییس جمهور پیشین امریکا و قوماندانان ارشد اردوی این کشور به وضوح قابل رویت است. در اوایل سال 2010 عیسوی، رییس وقت سازمان سیا (لئون پانتا) مدعی شد تنها 50 الی 100 نیرو شامل تعداد اندکی از قوماندانان و نیروهای عملیاتی در افغانستان باقی مانده است.
لانگ وار ژورنال همواره چنین اظهاراتی را از سوی مقامات امریکایی رد نموده و از سویی حتی می توان از گزارش های نشر شده از سوی آژانس خبررسانی اردوی امریکا، عدم صحت چنین ادعاهایی را اثبات نمود. لئون پانتا برای تقریبا شش سال چنین ادعاهایی را تکرار کرد. علاوه براین، اردوی امریکا مدعی شد نیروهای القاعده در ولایات کنر و نورستان در شمال شرقی افغانستان محصور مانده اند. دلیل دیگر بر عدم صحت این ادعاها آن است که در آکتبر 2015 نیروهای امریکایی بیش از 150 نیروی عملیاتی القاعده را در دو کمپ آموزشی این سازمان تروریستی در ولایت کندهار به هلاکت رساندند. سخنگوی وقت اردوی امریکا، جنرال ویلسون شافنر این اقدام را یکی از بزرگترین عملیات های ضد تروریستی با همکاری نیروهای افغانی خواند. چنین اظهاراتی نشان می دهد تجهیزات القاعده از سالیان پیش در این ولایت ساخته شده و تعداد نیروهای آن بیش از آن چیزی است که مقامات امریکایی ادعا می کنند. شافنر افزود ما یکی از مهمترین پناهگاه های القاعده در کندهار (مرکز تاریخی طالبان) را نابود کردیم. پس از این عملیات بود که اردوی امریکا مجبور به اقرار در خصوص اشتباه بودن برآوردهای خود از توان نظامی القاعده شد و معاون نیروهای عملیات قاطع، جنرال جف بوچانان (Jeff Buchanan) در گفتگو با سی.ان.ان گفت نتیجه عملیات در کندهار نشان داد برآورد 50 الی 100 نیروی باقی مانده در افغانستان اشتباه بود و افزود تنها در یک کمپ بیش از 150 عضو القاعده را یافتیم و به نظر تعداد مجموع آن ها بیش از 300 نفر بود. علاوه براین، در اواسط دیسمبر 2016 جنرال جان نیکلسن اعلام کرد اردوی امریکا در جریان سال 2016 عیسوی بیش از 200 عملیات در افغانستان صورت داد و 50 قوماندان اصلی القاعده دستگیر شدند. در سِپتِمبر 2016 نیز نیکلسون اعلام کرد نیروهای امریکایی در 7 ولایت افغانستان، نیروهای القاعده را تعقیب می کنند.
لانگ وار ژورنال می نویسد امریکایی ها تا به امروز نیز در تعقیب قوماندانان القاعده می باشند. به تازه گی و در اواخر آوریل 2018، امریکا اعلام کرد یکی از نیروهای برجسته و مشترک القاعده و طالبان افغان را در ولایت ننگرهار به هلاکت رسانده است. گفته می شد این فرد، از قوماندان القاعده در شبه قاره و تحریک طالبان پاکستان نیز بوده که کنترول تروریست ها در پاکستان و افغانستان را بر عهده داشته است. پس به نظر نمی رسد قوماندانان القاعده صرفا بر بقای خود متمرکز باشند. شاخه رسانه ای القاعده موسوم به الشباب نیز از اواسط سال 2015 عیسوی، تولیدات خود را افزایش داده است.
لانگ وار ژورنال در خصوص ادعای عدم ارتباط میان طالبان افغان و القاعده نیز می نویسد این دو گروه مدتهاست که با یکدیگر در ارتباط بوده و به اندازه ی کافی ادله در این خصوص وجود دارد. در دیسِمبر 2016 طالبان ویدیویی را نشر نمودند که بر ادامه اتحاد میان خود با القاعده تاکید می کرد. در این ویدیو تصاویر اسامه بن لادن (موسس القاعده) و ملاعمر (موسس طالبان) در کنار یکدیگر مشاهده می شود. ویدیو شامل سخنرانی شیخ خالد باطرفی (Sheikh Khalid Batarfi) از قوماندانان ارشد القاعده در شبه جزیره عربستان می باشد. وی ضمن تمجید از اقدامات به اصطلاح جهادی طالبان در افغانستان اظهار داشت روابط القاعده و طالبان مستحکم باقی خواهد ماند. بیعت قوماندانان القاعده با امیر طالبان افغان، دلیل دیگری بر تداوم روابط این دو گروه می باشد. اسامه بن لادن نیز تا زمان هلاکت اش در می 2011، در بیعت ملا محمد عمر بود. ایمن الظواهری، رهبر کنونی القاعده نیز با ملا عمر بیعت نمود و پس از هلاکت ملا عمر، با ملااختر منصور بیعت نمود. ملااختر منصور نیز بیعت الظواهری را در اعلامیه ای رسمی که در رسانه ی صدای جهاد نشر شد، پذیرفت. پس از هلاکت ملااختر منصور در می 2016، ایمن الظواهری با جانشین اختر منصور یعنی ملا هبت الله آخندزاده (امیر کنونی طالبان) بیعت کرد. آخندزاده نه بیعت الظواهری را رد و نه قبول نمود. گفته می شود آخندزاده نسبت به پیشینیان خود کمی افراطی تر است و قاضی شرع دوران ملا اختر منصور بود که بیعت الظواهری با اختر منصور را تجویز نمود. شایان ذکر است القاعده در شبه قاره نیز به صورت علنی بیعت خود را با طالبان عنوان نموده است. یکی دیگر از دلایل روابط راهبردی القاعده و طالبان، حضور سراج الدین حقانی من‌حیث یکی از معاونان امیر طالبان و قوماندان نظامی طالبان است. سراج الدین حقانی دارای روابط بسیار نزدیکی با القاعده است. امریکایی ها نیز در گزارش خود بر قدرت نفوذ سراج الدین حقانی در ساختار رهبری طالبان تاکید نموده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار