افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

بی بی گل در آستانه مسلمان شدن است!

محترمه رولا غنی یا همان بی بی گل، بانوی اول کشور ما یک هفته ای است که به واشنگتن سفر کرده تا در جایی که دوران بزرگسالی اش را گذرانده، با دو فرزندش که در آنجا زندگی می کنند دیدار نماید.

 

البته این سفر که بدون حضور همسرش انجام گرفته، فقط یک دیدار خانوادگی نیست بلکه ایشان منحیث بانوی اول افغانستان برای دیدار با بانوی اول سابق آمریکا، لورا بوش به تگزاس رفت و سپس در انجمن‌های خیریه‌ متنوعی شرکت و با دوستان افغانستان و آمریکایی خود دیدار کرد. وی همچنین چهارشنبه شب نیز در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشنگتن در مقابل 200 تن به سخنرانی پرداخت.

 

ظاهرا بی بی گل نیز مانند شوهرش علاقه ی زیادی به بیکار نماندن و ابراز وجود دارد که این موضوع در اولین حضور عمومی اش پس از گذشت پنج ماه پرهیاهو از به ریاست جمهوری رسیدن شوهرش مشخص بود. بانوی اول کابل با همان لبخند متواضعانه و لباس غربی ساده‌اش و البته بدون پوششی که در کابل به سر دارد، توانست به سادگی خود را در دل مخاطبانش در واشنگتن جا کند و در خلال مصاحبه ها و سخنرانی هایش، هم شوهرش اشرف غنی را صلح طلب معرفی کند و هم خود را به عنوان یک الگو برای زنان افغانستان معرفی نماید.

 

استقبال گرمی که از بی بی گل غنی، در واشنگتن صورت گرفت به شدت با استقبال از او در وطن تفاوت داشت همانگونه که سخنانش نسبت به قبل تفاوت چشمگیری پیدا کرده است. بی بی گل در سخنانی با اشاره به رهبران شگفت‌انگیز زن در تاریخ افغانستان اظهار کرد: زنان در اسلام در جایگاه مهمی قرار دارند. ولی آنچه لازم به ذکر است اینکه بسیاری از مسایل موجود مربوط به زنان افغانستان از جمله سو استفاده‌های مختلف، اجبار به ازدواج زود هنگام، تبادل عروس و مجازات زندان برای گریختن از خانه متاسفانه به صورت ناعادلانه‌ای از سوی رسانه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی بزرگنمایی شده است.

 

او با خنده در این باره توضیح داد: آنها که می‌گویند افغانستان بدترین کشوری است که یک دختر می‌تواند در آن متولد شود. مزخرف است!

 

بی بی گل همچنین اظهار داشت که دیگر اصراری برای استفاده از سمتش برای به چالش کشیدن مردم افغانستان ندارد. هدف من ایجاد یک انقلاب نیست. من در این سمت هستم تا به زنان برای انجام نقش مهم خود در خانواده کمک کنم.

 

رولا غنی در سخنرانی چهارشنبه شب خود سعی کرد تا مرزبندی بین نوع میانه‌روی اسلام را که طی سال‌های دهه 1970 در افغانستان اجرا می‌شد با نوع تندرو آن که توسط طالبان و سایر گروه‌های افراطی اجرا می‌شود، تشریح کند. به اعتقاد او عملکرد افراطیون، اسلام واقعی را تحریف کرده است و اکنون زمان آن است تا به پایه‌ها و اصول اولیه اسلام بازگشت.

 

بانوی اول افغانستان از دانشجویان افغانستانی حاضر در آمریکا خواست تا برای بازسازی وطنشان به کشور بازگردند. وی همچنین در مراسم چهارشنبه شب، که مخاطبانش زنان متخصص و دانشجویان افغانستانی و آمریکایی و همچنین گروه‌های مختلف خیریه بودند، نشان داد که توانایی بالایی برای ایجاد تغییر در جامعه سنتی افغانستان دارد و اینکه وی دارای مذهب مسیحی است نمی توانند دولت همسرش را با مشکلی مواجه سازد.

 

به هر حال آنچه لازم به ذکر است اینکه: تلاش‌های رولا غنی برای به تصویر کشیدن چهره‌ای دوستانه و مادرانه ممکن است به او برای مقابله با منتقدانش کمک کند، اما سفرهای تنهایی او به غرب بدون استفاده از پوشش اسلامی، جای سوال و ایراد دارد چرا که ایشان اکنون به عنوان رولا غنی سفر نمی کند بلکه به عنوان بانوی اول افغانستان مطرح می شود.

 

به بیان دیگر همانگونه که تفکرات و سخنان و عقاید ایشان نسبت به قبل از ریاست جمهوری شوهرش تغییر کرده و نشان می دهد که اسلام اشرف غنی بر روی ایشان تاثیر گذاشته است! بد نیست که پوشش و رفتارهای ظاهری ایشان نیز در قالب بانوی اول جمهوری اسلامی افغانستان تغییر یابد چه در داخل کشور چه در خارج کشور.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار