افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بی برقی در کابل/ جام صبر مردم لبریز شده است

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان قطع انرژی برق در پایتخت افغانستان آسیب پذیری این شهر را نشان میدهد.

روزنامه می نویسد بحران ۳۰ ساله به افغانها درس تحمل و انعطاف پذیری را آموخته است، اما مشکلاتی که در روزهای اخیر دامنگیر شهر ۵ میلیونی کابل شده است از تحمل خارج می باشد.

حملات اخیر طالبان بر شهر کابل و در نهایت تخریب پایه برقی که برق ازبکستان را به کابل انتقال می دهد ۸۰ فیصد مردم این شهر را در سرمای زمستان از روشنی، گرمی و آب محروم ساخته است.

روزنامه از قول مردم شهر می نویسد که می گویند هر روز حکومت وعده می دهد که جریان برق دوباره بر قرار خواهد شد، اما منطقه که پایه برق در آن تخریب شده تحت تهدید طالبان قرار دارد و صحنه جنگ میباشد.

از زمان قطع جریان برق شاید هیچ خانه در کابل نباشد که کمبود برق را حس نکرده باشد و یک تعداد شرکتها و افراد جنراتورهای نفتی را خریداری کرده اند که برای خود برق تولید کنند که این عمل نرخ نفت را در بازار بشکل بی سابقه بلند برده است.

روزنامه از قول یک خیاط در کابل نوشته است که می گوید مجبور است برای کار خود جنراتور بخرد چون ماشینهای خیاطی وی برقی می باشند، اما باید مصرف تیل جنراتور را بر کار خود بی افزاید و این عمل نرخ خدمات او را بلند می برد. در کارخانه ها و فابریکه های که جنراتور های دیزلی را استفاده می کنند، نرخ تولید بلند رفته و تاثیر آنرا شهروندان کابل حس می کنند.

در شهر کابل مخصوصاً مکروریان وقتی که برق نباشد، وسایل گرم کن نیست و به آپارتمانها آب هم نمی رسد و مردم در اینجا با مشکلات زیاد دست به گریبان هستند. در چنین حالت به نوشته نیویارک تایمز هرچند بحران چندین ساله مردم افغانستان را متحمل و صبور ساخته است، اما با مشکلات اخیر جام صبر مردم لبریز شده است.

نشریه هفنگتن پوست در شماره اخیر خود مطلبی را به نشر رسانده است تحت عنوان اولین خانم نقاش خیابانی در کابل چادری و فیمنیزیم را به دیوارهای شهر انتقال داده است.

نشریه داستان زندگی شمسیه حسنی را به نشر رسانده که در سال ۱۹۸۸ از پدر و مادر افغان در تهران به دنیا آمده و در نهایت برای تحصیلات عالی پوهنتون و ماستری به کابل برگشته است. او ماستری خود را در رشته هنرهای تصویری گرفته و اکنون این هنر را به گرد و اطراف شهر کابل در سرکها انتقال میدهد.

یکی از تصاویر وی که در خیابان های کابل به چشم می خورد بانوی است با چادری بنفش که در لبه یک آسمان خراش نشسته و پیانو می نوازد، قطرات اشک بر گونه هایش فرود آمده است و به پایان نگاه می کند که موترها به اندازه قوطی گوگرد معلوم می شوند.

به نوشته نشریه هفنگتن پوست خانم حسنی می گوید که می خواهد تصویری دیگری را در هنر نقاشی افغانستان معرفی کند که اثر از جنگ، اسلحه و کشتار در آن نباشد. او می گوید در حرکت های تصویری وی زندگی دیگری برای زنان تصویر شده است، زن به حیث یک موجود قدرتمند و موجودی که لطافت و مسرت ایجاد می کند.

به نوشته نشریه در تصاویر خانم شمسیه حسنی تصویر زیبا و معصوم زنان ترسیم شده است که در خرابه ها با انگشتان نفیس خود کلیدهای پیانو را نوازش می دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار