افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بی اعتمادی مردم به رهبران حکومت

پس از شکل گیری حکومت وحدت ملی با دخالت جان کری وزیر خارجه آمریکا، رهبران شعارهای بزرگی به مردم دادند اما تا اینجای کار این شعارها هیچ گونه تحققی نیافتند. از طرف دیگر ما شاهد بالا رفتن گراف مشکلات و چالش ها در داخل کشور بودیم. چالش هایی که از مردم قربانی می گیرد در حالیکه حکومت هنوز وزیر جنگ ندارد. آیا این حکومت می تواند همچنان ادامه دهد و وضعیت را همچنان بدتر کند؟ راه حل بیرون آمدن از این اوضاع چیست؟

داکتر لطیف پدرام عضو مجلس نمایندگان در برنامه « رودر رو» گفت: هم اکنون که جنگ، ناامنی، فقر و بی عدالتی جامعه افغانستان را فراگرفته است و رهبران خود در موترهای زره دار در خیابان ها راه می روند، در بهترین خانه ها زندگی می کنند و بهترین غذاها را می خورند.مردم هم دیگر هیچ اعتمادی به این رهبران ندارند. اگر مراجعه به صفحات فیس بوک و شبکه های اجتماعی کنیم به روشنی و وضوح این موضوع را مشاهده می کنیم. رهبران باید بدانند که دوره شان به پایان رسیده است و دیگر جایگاهی در میان این مردم و در این کشور ندارند.

وی در خصوص دلیل ایجاد اپوزیسیون بیان داشت: از همان روزهای اول در مجلس نمایندگان اعلام کردم که اپوزیسیون دولت تشکیل می دهم. چرا که این دولت دولتی است که بر اثر تقلب به وجود آمده است و انتخابات را به بازی گرفته است. جان کری وزیر خارجه آمریکا آمد و کاری غیر قانونی را بر مردم افغانستان تحمیل کرد. از روز اول این دستگاه بر اساس قانون شکنی ایجاد شد. از همان اول دولتی وجود نداشت و حالا هم دولتی وجود ندارد. چرا که دولت مجموعه ای نیست که ما حالا در شهر کابل می بینیم. از همان ابتدا مشخص بود که این ساختار نمی تواند پاسخگوی مردم افغانستان باشد.دولتی که بخواهد مراکز قدرتش را به صورت پنجاه پنجاه تقسیم کند، دولتی نخواهد بود که به خواسته های مردم اهمیت داده و رسیدگی کند. از همان ابتدا مشخص بود که این دولت نیامده تا مشکلات مردم را رفع کند و برای مردم کار کند بلکه آمده تا اوامر بادار خود آمریکا را انجام دهد.

 

پدرام مردم را خسته از این اوضاع و رهبران دانسته و گفت: در تظاهراتی که چندی قبل داشتیم، جمعیت عظیمی از مردم اعم از جوان و پیر، زن و مرد، کودک، روشنفکران و نخبگان، اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس شرکت کرده بودند برخی رهبران حکومت وحدت ملی آنها را کوچه گرد و ولگرد خطاب کردند که بوریا در زمین و ستاره در آسمان ندارند. این فقیر بودن و نادار بودن مردم دلیل دارد، دلیلش هم دزدی های کلانی است که همین رهبران حکومت از مردم می کنند. سوء استفاده هایی است که آنها خود از جیب مردم می کنند، به این دلیل است که در این دولت سیاست اقتصادی وجود ندارد وگرنه مردم فقیر نمی ماندند.

 

وی ادامه داد: این لحن ها بسیار دردناک است. اینگونه مردم خود را مخاطب قرار دادن به عنوان مردم ناتوان و بی بضاعت کار رهبران در هیچ جای دنیا نیست که رهبران ما این کار را هم کردند. یکی از این لحن ها را هم رییس جمهور ما درمورد مهاجرت افغان ها به اروپا به کار برد و گفت مردم ما در اروپا ظرف شوی می شوند. این رهبران این لحن ها را به عنوان تحقیر به کار بردند و این برای زعیم یک مملکت بسیار شرم آور است. شما وقتی نمی توانید برای مردم زمینه کار و امنیت ایجاد کنید طبیعتاً مردم ناچار هستند که مهاجر شوند. با این وجود خود، مردم را تحقیر می کنند و تقاضا هم می کند که مردم دوباره برگردند. مردم برنمی گردند به جایی که رهبران شان آنها را تحقیر می کنند.

 

این نماینده مجلس حمایت آمریکا و حکومت را از داعش را تایید کرده و گفت: گروه هایی مثل داعش که از سال 93 شروع به ورود به کشور کردند نیروهایی هستند که آمریکا می خواهد از آنها استفاده کند و به آسیای میانه راه پیدا کند و این یک بازی دو گانه است. شکی نیست که این دولت هم که یک دولت دست نشانده آمریکا است از داعش حمایت می کند. چرا که نمی تواند خارج از استراتژی آمریکایی ها عمل کند. بدون تردید حرکاتی از داخل دولت، رابطه ای تنگاتنگ با این نیروها دارند و مجبور هستند که به خاطر موقعیتی که دارند و حفاظت هایی که آمریکایی ها از آنها می کنند، از این طیف نیروها و ابزارها برای انتقالشان به آسیای مرکزی استفاده کنند. آمریکا هم اکنون از این وضع آشفته افغانستان استفاده می کند و راحت تر به اهداف خود می رسد.

 

وی در خصوص راه حل بیرون آمدن از این بحران عنوان کرد: حالا ما در عمق یک بحران افتاده ایم و به طرف یک فاجعه در حرکت هستیم. قندوز را که یک ولایت مهم و استراتژیک بود از دست دادیم و یکی از ولسوالی های بدخشان که آن هم مهم و استراتژیک بود دیگر در اختیار ما نیست و جنگ و تهدید آن در سراسر افغانستان ادامه دارد. همه اینها هم برنامه هایی از جانب باداران این دولتمردان است وگرنه در افغانستان ولایت ها به این آسانی تسلیم دشمنان نمی شد. پیشنهادم به مردم این است که به صورت مدنی و نه از طریق نبرد مسلحانه این حکومت را مجبور بسازیم که کنار رود و استعفا دهد و به طرف یک انتخابات زودرس رویم. به این ترتیب یک دولت موقت با حضور بهترین نیروها در کشور ایجاد نماییم.

 

پدرام در مورد بدیل این حکومت اظهار کرد: به جای این دولت و رییس جمهور اشرف غنی به لحاظ تیوری می توانیم بدیل های زیادی ارایه دهیم. اگر نگاهی عمیق به دانشگاه ها در ولایت های مختلف بیندازیم بدیل هایی بسیار بهتر و شایسته خواهیم یافت. کشور افراد برجسته ای دارد که در جای جای مختلف کشور زندگی می کنند و یا در خارج از کشور هستند که می توانند زعمای خوبی برای کشور باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار