افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بیکاری 24 درصد از افراد واجد شرایط کار در کشور

در حال حاضر 24 درصد افراد واجد شرایط کار در کشور با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند.

 

افزایش بیکاری در افغانستان اعضای مشرانو جرگه را به شدت نگران ساخته و آنان از حکومت می خواهند تا برای حل این مشکل هر چه زود تر دست به کار شود.

 

مشران جرگه در پیوند به این مشکل روز گذشته وزیر کار، امور جتماعی، شهدا و معلولین را در نشست عمومی این جرگه فراخواند.

 

نسرین اوریا خیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین در این نشست گفت که در حال حاضر 24 درصد افراد واجد شرایط کار در کشور با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند:

 

“دیتا های که از بیکاری داریم 54 درصد مردم شغل دارند 24 درصد بیکار هستند و 15 درصد افراد کم کار هستند ولی نیروی بشری ما چهارده ملیون است که از آن جمله 7 میلیون آن کسانی غیر فعال استند.”

 

خانم اوریا خیل گفت: برنامه های کوتاه مدت و درازمدت را روی دست دارند و در سه ماه آینده برای فراهم ساختن زمینه کار در افغانستان پیشرفت های چمشگیری صورت خواهد گرفت.

 

به گفته خانم اوریا خیل، با مقامات کشور های خلیج به خصوص امارات متحده عربی و قطر گفتگو شده و تلاش می شود تا هزاران افغان جهت کار به این کشور ها فرستاده شوند.

 

در این حال اعضای مشرانو جرگه بیکاری را در کشور بخصوص برای جوانان یک چالش جدی دانسته و می گویند که حکومت باید این مشکل را حل کند.

 

صفی الله هاشمی یکی از اعضای مشرانو جرگه یکی از علت های رفتن غیر قانونی برخی جوانان را نیز بیکاری در کشور میخواند:

 

“شما می دانید که در کشور ما به جایکه زمینه کار پیدا شود روز بروز بیکاری افزایش میابد و تعداد کثیر جوانان از بیکاری به فرار رو آورده اند.”

 

حسیب الله کلیمزی یک عضو دیگر این جرگه نا امنی را در کشور علت بیکاری عنوان می کند:

 

“نا امنی و بیکاری مانند برادر و خواهر در برابر جامعه میجنگد و یگانه دلیل عدم ثبات در حکومتداری از دست بیکاری است.”

 

بیکاری در کشور یکی از چالش های جدی شمرده می شود و برخی ها می گویند که برخی از جوانان به علت بیکاری با مخالفان مسلح دولت می پیوندند.

 

همچنان گفته می شود که در کنار افزایش نا امنی ها بیکاری یکی از عوامل عمده فرار جوانان به کشور های اروپایی بوده و حکومت باید تلاش کند تا زمینه های کاری را در کشور فراهم سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار