افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

بیکاری به تعداد مخالفان حکومت می افزاید

تعداد زیادی از کارگران و جوانان بیکار در کابل تظاهرات کرده اند. آنها از حکومت خواسته اند هر چه زودتر کار ایجاد کنند. شماری از کارگران افغان می گویند که رهبران حکومت وحدت ملی به تعهدات شان به خاطر فراهم ساختن زمینه کار برای جوانان عمل نکرده اند. این کارگران روز جمعه در این تظاهرات گفتند که پس از ایجاد حکومت وحدت ملی میزان بیکاری افزایش یافته است.

 

معروف قادری رییس اتحادیه ملی کارگران در برنامه «آغاز روز» گفت: کار در افغانستان در حالت بحرانی قرار دارد و متاسفانه فقر و تنگدستی در افغانستان افزایش یافته است. کار در افغانستان حق هر افغانستانی است. اما متاسفانه همانطور که در حکومت قبلی بر روی این موضوع کاری انجام نشد، در این حکومت نیز تا به حال بر خلاف وعده های فراوانی که داده شده، همانگونه پیش رفته و حتی نرخ بیکاری افزایش یافته است. با وجود کمک های فراوانی که جامعه جهانی در سالهای اخیر به افغانستان کردند در زمینه کار به طور بنیادی برنامه ریزی نشد و حالا با مشکلات فراوانی در این زمینه روبرو هستیم.

 

وی دلیل عدم وجود کار در افغانستان را و عدم پیشرفت برنامه های رهبران برای کار در کشور را این گونه بیان کرد: با وجود نا امنی ها در کشور، مشکلاتی که در انتخابات به وجود آمد، قبل از آن هم جنجالهای امضای پیمان امنیتی، کمک های جامعه بین المللی کاهش پیدا کرد و اوضاع با دونرهای افغانستان به وخامت رفت و اوضاع کار افغانستان وخیم شد. پس از آن فسادی که در افغانستان جریان داشت و دارد و تاخیر در ایجاد کابینه همه و همه باعث به وجود آمدن این اوضاع شده و باعث شده که برنامه های رهبران برای ایجاد کار به پیش نرود.

 

وی در خصوص خواسته های تظاهر کنندگان در کابل گفت: تظاهر کنندگان می خواستند تا درد و مشکلات خود را بیان کنند وبه گوش حکومت داران ما برسانند تا حکومت داران به خواسته های شان توجه کنند. ما در کشور میلیون ها بیکار داریم که اگر آنها سرگرم به کار نشوند در خیابان ها سرگردان می شوند، معتاد به مواد مخدر می شوند یا از آنها برای دشمنان کشور سرباز گیری می شود و مشکلات زیادی از این قبیل برای مردم افغانستان به بار می آورد. خواست اول این تظار کنندگان کار بوده است و شعار می دانند کار کار کار. تظاهر کنندگان برای بیکاران کار می خواستند تا بتوانند نان حلال برای خانواده های خود ببرند. برای کسانی که مشغول کار هستند تامینات اجتماعی مانند بیمه و تطبیق قانون کار را در محل کار و جبران خسارت های اتفاقات می خواستند. متاسفانه در این مورد بیشتر اداره ها و حتی اداره های دولتی سرباز می زنند.

 

قادری اظهار کرد که به اوضاع کارگران رسیدگی نمی شود و برای متخصص کردن آنها برنامه جامعی وجود ندارد و افزود: ما امروز در کشور کارگر داریم اما نمی توانیم استفاده درست و معقول از کارگر کنیم. از هر ده نفری که کارگر هستند دو نفر ماهر هستند. هشت نفر از آنها ماهر نیستند. ما به کارگر ماهر نیاز داریم. با تاسف فراوان در طول سیزده سال گذشته ارقامی که وزارت کار داده اند یکصد تا دوصد هزار کارگر ماهر بوده که در مراکز فنی حرفه ای آموزش می بینند و این جوابگوی افغانستان نیست چه برسد به اینکه ما بخواهیم آنها را به خارج از کشور اعزام کنیم.

 

رییس اتحادیه ملی کارگران تقاضای خود را از حکومت این گونه بیان کرد: تقاضای ما این است که در تمام ولایات افغانستان به نام مراکز فنی عملاً بودجه داده شود و نظارت هم بر آنها انجام شود تا جوانانی که به تحصیلات عالی جذب نمی شوند به مراکز فنی و حرفه ای بروند و حرفه ها را به شکل درست و معقول بیاموزند تا هم جوابگوی بازار کار افغانستان باشیم و هم بتوانیم آنها را به خارج یعنی کشورهای خلیجی اعزام کنیم تا به طور قانونی در این کشورها کار کنند و تامینات اجتماعی داشته باشند تا به طور غیر قانونی به ایران نروند و مورد لت و کوب و آزار و اذیت قرار بگیرند. از آن طرف هم عاطل و باطل و آلوده به مواد مخدر به کشور بازگردند.

 

وی خواستار توجه جدی به وزارت کار شده و افزود: ما کشوری پس از جنگ هستیم و زیر بناهای ما از بین رفته است. بنابراین باید به موضوع کار و وزرات کار توجه بسیار خاص مبذول داشته شود. تمام کسانی که در وزارت کار هستند باید متخصص باشند اما متاسفانه توجه خاص به این وزارت انجام نمی شود و در زمینه ایجاد کار در این وزارت مشکلاتی جدی وجود دارد و ما تا هنوز شاهد قدم های بلندی در رابطه با کار نیستیم.

 

قادری در خصوص منابع کار افغانستان اظهار کرد: در افغانستان منابع زیادی برای کار وجود دارد. زراعت داریم از زراعت باید استفاده معقول صورت بگیرد. حدود هشتاد درصد مردم ما مشغول به زراعت هستند که کار موسمی دارند، پس آنها باید در این عرصه بتوانند ایجاد کار کنند. برای کارگرهای ساختمانی هم زمینه های زیادی وجود دارد. به طور مثال ساختن راهها و شهرک ها در کمترین فرصت بیشتر مردم افغانستان را می تواند مشغول به کار کند.

 

وی در پایان گفت: برخی از نا امنی هایی که در افغانستان وجود دارند به خاطر نبود زمینه کار است. کارگران هم در داخل افغانستان استخدام می شوند و سربازگیری می شوند و هم در خارج از افغانستان. این استخدام کارگران برا گروههای مخالف نظام بسیار خطرناک است. به عبارتی بیکاری به تعداد مخالفان حکومت می افزاید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار