افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بین مسعود و یارانش تفاوت از زمین تا آسمان است

شخصیت مسعود با کسانی که خود را میراث دار مسعود می دانند تفاوت های جدی دارند. کسانی می توانند خود را از احمدشاه مسعود بدانند که به آرمان های مسعود باورمند باشند و اعتقاد و باورشان این باشد که خطی را که مسعود گذاشته بود یک خط در راستای آزادی افغانستان و تامین نظام واقعی در افغانستان بوده است.

 سیزده سال از شهادت یکی از رهبران مجاهدین یعنی شهید احمد شاه مسعود می گذرد اما همچنان بررسی درباره مرگ وی بلاتکلیف مانده است. دلایل مسدود بودن این پرونده آن است که دستگاه های استخباراتی منطقه در مسایل افغانستان هنوز هم دست دراز دارند همچنین در حاکمیت افغانستان تاثیرات مهمی داشته و دستگاه اطلاعاتی ما بدون اجازه آنها نمی توانند نتایج بدست آمده را در اختیار مردم قرار دهند.

مثلا جریان استاد ربانی که خیلی واضح بود، ولی تا کنون نتایج اش در اختیار مردم قرار داده نشده است در حالی که جریان احمدشاه مسعود پچیده تر است چرا که دستگاه های تروریست داخلی و بین المللی در آن نقش داشتند و دست به دست هم دادند. در لندن افرادی را در این باره دستگیر اما بعد از مدتی رها کردند و بررسی ها در اختیار مردم قرار نگرفت چرا که کسانی که در ترور این شخصیت دست داشتند هنوز هم در حکومت افغانستان اثرگذار هستند.

در چنین وضعیتی، بعید به نظر می رسد که ما به یک نتیجه مثبتی در راستای رمز و راز ترور شهید مسعود برسیم چرا که کسانی که در این راستا تصمیم گیرنده هستند موانعی دارند و نمی توانند بر اساس این ناتوانی داشته های خود را در اختیار مردم قرار دهند و این پرونده هنوز مسدود باقی خواهند ماند تا زمانی که یک حکومت، نظام ملی و سیاسی دلسوز به قدرت برسد.

اما سوال این است که چرا همسنگران احمد شاه مسعود مانند مرحوم مارشال فهیم در زمان حیاتش و داکتر عبدالله و … سکوت کردند و دنبال پیدا کردن عاملین این ترور نیستند؟

بدون تردید عده ای از افراد که در افغانستان اثر گذار هستند و در حاکمیت نقش بالایی دارند این ها می توانستند در پیدا کردن عاملین ترور اثر گذار باشند در جهت افشای این جریان، تا جایی که در هالند در کنفرانسی آقای امرالله صالح گفت که ما به دستاوردهایی دست پیدا کردیم و جریانات برای ما روشن است و تا زمانی که حکومت افغانستان نظر خود را اعلام نکند ما مسکوت خواهیم بود و اگر حکومت سکوت کند من خود عاملین این ترور را فاش خواهم کرد.

کسانی که از این جریان خبر دارند و حرفی نمی زنند برای این است که نمی خواهند تا خود را درگیر بسازند در این جریانات. شخصیت مسعود با کسانی که خود را میراث دار مسعود می دانند تفاوت های جدی دارند. کسانی می توانند خود را از احمدشاه مسعود بدانند که به آرمان های مسعود باورمند باشند و اعتقاد و باورشان این باشد که خطی را که مسعود گذاشته بود یک خط در راستای آزادی افغانستان و تامین نظام واقعی در افغانستان بوده است.

امتیازات شخصی، امتیازات خصوصی و دولتی، عامل بازدارنده است که یاران مسعود عامل و دسیسه ها را بررسی کنند از شعار تا عمل خیلی تفاوت وجود دارد. در شخصیت مسعود نمی توان چیزی را پیدا کرد که بیانگر زراندوزی مسعود باشد نه خانه ای و نه کارخانه ای. پاکیزگی اخلاقی مسعود در زندگانی یکی از نمادهایی بوده که در زندگی، او را به عنوان یک نماد از بقیه جدا کرد کسانی که در شعار از مسعود جانبداری می کنند در عمل وقتی به زندگی خصوصی آنها می بینیم هیچ شباهتی به مسعود ندارند که تنها ملاک داوری، عمل افراد است.

با توجه به اینکه مفکوره هواخواهان قهرمان ملی کشور، متفاوت از مفکوره اوست پس آرزوی رسیدن به اهداف مهم و پر ارزش او بیجا است؟
بیجا که نه، چرا که در تاریخ همواره کسانی بودند که راهی را به میراث می گذاشتند اما بازماندگان راه را نمی پیمودند و مهم این است که ما یک راهی را در جامعه بگذاریم که آن اصل، بر معیار های علمی و خردمندانه استوار باشد در چنین حالتی بالاخره باورمندانی پیدا می شوند که در جهت باروری اندیشه های مسعود به عنوان یک عنصر پاکیزگی، مقاومت و آزادگی راهش را دنبال کنند. راه مسعود راه مردم باوری، دین باوری، وحدت و یگانگی مردم افغانستان بود.

نیاز افغانستان ایجاب می کند که اگر مردم می خواهند از این دغدغه ای چهل ساله بیرون شوند باید این راه را ادامه دهند که آن راه تمام مردم افغانستان را به آرمان هایشان می رساند.

مسعود بنا به توانایی های که از خود نشان داد توانست جمعی از فرماندهان بزرگ افغانستان را در یک تشکلی به نام نظم، دور هم جمع کند و این ابتکار عمل را در افغانستان به دست گرفت و ارزشی را از خود نشان داد، بر این اساس احمدشاه مسعود توانست خود را به عنوان نماد ملی معرفی کند. اینکه چرا بازماندگان آن شهید نتوانستند راهش را ادامه دهند برای این است که ما در شرایط کنونی کمتر اختیار داریم تا تصمیم بگیریم و حتی بارها حامد کرزی اعلام کرده از ناتوانایی خود و حکومتش و از اینکه اراده ندارد و این مشکلات بر می گردد به کشورهایی که در امور افغانستان مداخلات دارند و اوضاع داخلی افغانستان و مقاومت هایی که وجود دارد، باعث شده تا موجودیت افرادی مانند مسعود در شرایط کنونی افغانستان، که می توانست به یک محور مبدل شود و مردم را دور خود جمع کند با کمبود این چنین شخصیتی مواجه شویم ولی این دلیل نمی شود که مسعود پیروان خود را ندارد.

این نشان از ناتوانی کسانی است که خود را میراث دار مسعود می دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار