افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بیماری سرطان سالانه جان ۱۵ هزار تن را در کشور می گیرد

سالانه ۲۰ هزار تن مبتلا به بیماری سرطان می شود و از این میان ۱۵ هزار تن جان شان را از دست میدهند.

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که در برخی شفاخانه های کشور برای تشخیص و تداوی بیماری سرطان امکانات ابتدایی فراهم شده و تلاش می شود که به کمک سازمان جهانی صحت، این امکانات در مرکز و ولایات افزایش یابد.

فیروزالدین فیروز روز گذشته در نشست تجلیل از روز جهانی مبارزه با بیماری سرطان در کابل گفت، اگر تدابیر وقایه و تشخیص این مرض در زمان معین صورت گیرد، تداوی آن دور از امکان نخواهد بود:

” تخمین که نزد وزارت صحت عامه افغانستان موجود است سالانه ۲۰ هزار تن مبتلا به بیماری سرطان می شود و از این میان ۱۵ هزار تن جان شان را از دست میدهند سرطان های مختلف جیگر، قلب و غیره ما تعهد هستیم تا آهسته آهسته وضعیت را در افغانستان بهبود بخشیم. “

آقای فیروز گفت که در حال حاضر بخش های برای تشخیص و تداوی سرطان در شفاخانه های جمهوریت و استقلال ایجاد شده و به گفته وی شفاخانه های خصوصی نیز مکلف اند تا بخش های را برای تشخیص و تداوی این مرض ایجاد کنند.

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که بیماری سرطان توسط سیستم های دموگرافی و رادیو گرافی تداوی می شود که بگفته مسئولین، سیستم دموگرافی تا حدی در کشور فعال است اما امکانات سیستم رادیو گرافی تا اکنون فراهم نشده است.

مسئولین این وزارت می گویند که از سازمان جهانی صحت خواهان کمک برای فعال ساختن سیستم رادیو گرافی در افغانستان شده اند.

مردم عام می گویند که به دلیل کمبود امکانات، تجهیزات و متخصصین با تجربه در شفاخانه های افغانستان، سالانه هزاران تن برای تداوی به خارج از کشور میروند.

در این حال معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفته است که تلاش میکنند تا برای افراد مبتلا به بیماری سرطان امکانات تداوی رایگان را در داخل و خارج از کشور فراهم کند.

آگاهان بخش صحت می گویند که سرطان در کشور در حال افزایش است و حکومت باید برای جلوگیری و تداوی این مرض تدابیر گسترده را روی دست گیرد.

داکتر ناصر کوهستانی در این مورد چنین گفت: ” دولت مسئولیت دارد تا در این قسمت سرمایه گذاری قوی را انجام دهد مراکز بخاطر تشخیص و تداوی این مرض در کابل و ولایات افغانستان باید تاسیس شود چون این مرضی است که واقعات آن روز بروز افزایش میابد دوا های که برای تداوی این مرض لازم است اگر از بیرون وارد کی شود باید توسط حکومت کنترول شود و مرکزی باید باشد تا داکتران را ترین بدهد تا دوا را بگونه درست به مریضان تجویز کنند. “

وزارت صحت عامه افغانستان عدم رژیم غذایی مناسب، استفاده از مواد مخدر، فقر، کم نوشیدن آب، ورزش نکردن و هوای آلوده را از عوامل عمده سرطان عنوان می کند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه افغانستان، افغان ها سالانه حدود سه صد میلیون دالر را در راستای تداوی شان در کشور های خارجی بخصوص هند و پاکستان به مصرف میرسانند.

مردم می گویند که اگر خدمات صحی در داخل کشور معیاری شود هیچ افغانی بخاطر تداوی به خارج از کشور نخواهد رفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار