- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بیعت رهبر شبکه القاعده با رهبر جدید طالبان

“من به حیث امیر جهادی القاعده به شما بیعت خود را تقدیم می کنم، به گونۀ که شیخ اسامه و برادران شهید وی به امیر المومنین ملا محمد عمر مجاهد بیعت کرده بود، خدای پاک بر همه رحم کند.”

 

ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده با ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان افغان بیعت کرد.

 

الظواهری این مطلب را در یک اعلامیه صوتی که به طور آنلاین در انترنت به نشر رسیده بیان کرده است.

 

ایمن الظواهری در این اعلامیه ملا اختر محمد منصور را مخاطب قرار داده می گوید:

 

“من به حیث امیر جهادی القاعده به شما بیعت خود را تقدیم می کنم، به گونۀ که شیخ اسامه و برادران شهید وی به امیر المومنین ملا محمد عمر مجاهد بیعت کرده بود، خدای پاک بر همه رحم کند.”

 

گفته می شود، این اولین پیامی است که پس از سپتمبر سال گذشته از طرف ایمن الظواهری به نشر رسیده و ده دقیقه را در بر می گیرد.

 

رهبر شبکه القاعده این پیام را در زمانی به نشر می رساند که شماری از رهبران طالبان با رهبری ملا اختر محمد منصور مخالفت کرده و آنها می خواهند که از بین دو پسر ملا محمد عمر، ملا عبدالمنان و ملا یعقوب یکی را به حیث رهبر طالبان تعیین کنند.

 

از سوی دیگر، به خاطر این مخالفت ها عدۀ از طالبان با گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش یکجا شده اند.

 

همزمان با این، ویلسن شوفنر یک جنرال امریکایی در یک نشست خبری که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بود، در واشنگتن به خبرنگاران گفت: در حال حاضر گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان جای پا پیدا کرده، اما این گروه چنان قوی نیست مثل که در عراق و سوریه مناطق وسیع را تحت تسلط دارد. ولی بیم آن می رود که در آینده به یک تهدید بزرگ مبدل شود.

 

این جنرال امریکایی در ادامه صحبت خود گفت که گروه تندرو دولت اسلامی در افغانستان با طالبان در جنگ است که باز هم قربانیان این جنگ افغانان هستند.

 

جنرال شوفنر اضافه کرد، این یک مسالۀ امنیتی است و حکومت ایالات متحدۀ امریکا متعهد است که برای رفع این مشکلات به افغانستان کمک می کند.

 

غرب به گروه داعش به گونۀ القاعده می نگرد و به باور خبرگزاری اسوشیتد پرس، القاعده و طالبان در دهه 90 متحد نزدیک یکدیگر بودند. اما هدف طالبان تنها افغانستان بوده و القاعده می خواهد بر همه اهداف غرب در جهان حمله کند.