افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بیعت خانوادهء ملا محمد عمر با رهبر جدید طالبان

طالبان به تازه گی اعلام کردند که خانواده ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان با ملا اختر محمد منصور رهبر جدید این گروه بیعت کرده است.

 

هرچند مشخص نیست که پس از بیعت خانواده ملا محمد عمر با اختر محمد منصور، این گروه، راه صلح را در پیش خواهد گرفت یا نه اما شورای عالی صلح از این گروه میخواهد که هرچه زودتر به جنگ نه و به صلح لبیک بگویند.

 

محمد امین وقاد یک عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان میگوید که حل اختلافات میان طالبان مورد اعتراض آنان نبوده اما از آنان میخواهند تا جنگ را کنار گذاشته و به صلح رو آورند.

 

آقای وقاد روز گذشته گفت که گفتگو میان حکومت و مخالفان مسلح دولت یگانه راه حل مشکلات فعلی افغانستان است:

 

” حالی که اتفاق شد و مشکلات آنها کاهش یافت، ما امیدواریم که آنها پروسه صلح را جدی بگیرند و مسوولیت اساسی و بنیادی آن احیای مجدد پروسه صلح است و در این مورد ما منتظر اعلان و اقدام آنها هستیم. ”

 

این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که طالبان به تازه گی اعلام کردند که خانواده ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان با ملا اختر محمد منصور رهبر جدید این گروه بیعت کرده است.

 

طالبان در اعلامیه نشر شده گفته اند که ملا عبدالمنان آخوند و ملا محمد یعقوب برادر و فرزند ملا محمد عمر روز سه شنبه در یک گردهمایی بیعت شان را از ملا منصور اعلام کردند اما طالبان در مورد محل این گردهمایی چیزی نگفته اند.

 

در اعلامیه طالبان مسلح به نقل از عبدالمنان آخوند گفته شده است که علت تاخیر بیعت آنان با رهبری جدید طالبان براساس اختلاف نه بلکه به نیت مصلحت خیر بوده است.

 

این درحالیست که در این اواخر از اختلافات جدی میان طالبان مسلح سخن گفته می شود و حتی گزارش های از درگیری میان طرفداران ملا منصور و منصور دادالله در برخی مناطق افغانستان نیز به نشر رسید.

 

از سوی هم کارشناسان سیاسی میگویند که پاکستان تحت فشار جهانی قرار دارد تا زمینه مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح را فراهم سازد.

 

حاجی سید داوود یکی از این کارشناسان گفت که حل اختلافات داخلی میان طالبان برای از سرگیری گفتگوهای صلح یک امر حتمی شمرده میشود:

 

” دولت پاکستان نظر به روابط بین المللی خود میخواهد که به خواسته های امریکا، چین، جرمنی و ملل متحد یک جواب مثبت بدهد، و زمینه مذاکرات را به دولت افغانستان و طالبان مساعد بسازد. اینکه مذاکرات از طرف حکومت افغانستان چطور باید مدیریت شود، ارتباط میگیرد به استراتیژی، پلان، پالیسی دولت فعلی افغانستان. ”

 

پس از نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان مسلح دور دوم مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و این گروه تا زمانی نا معلومی به تعویق افتاد.

 

مخفی نگهداشتن خبر مرگ ملا محمد عمر و حملات خونین در شهر کابل روابط میان کابل و اسلام آباد را نیز تیره ساخت و رییس جمهور غنی اعلام کرد که پس از این از پاکستان نمیخواهد که طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

 

حالا دیده شود که بیعت خانواده ملا محمد عمر با ملا منصور و فشارهای جهانی بالای پاکستان بخاطر همکاری با پروسه صلح، منتج به آغاز دور دوم گفتگوهای صلح خواهد شد یا طالبان همچنان به جنگ علیه حکومت افغانستان ادامه خواهند داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار