افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

بیش از 60 درصد زنان در دو ولسوالی بلخ معتاد هستند!

شصت درصد از زنان دو ولسوالی ولایت بلخ معتاد به مواد مخدر بوده و نسبت به دو سال گذشته شمار مبتلایان به این مواد افزایش یافته است.

علت اساسی این افزایش میان زنان پیشه قالین بافی خوانده شده اما پسران این عمل را با خود از کشورهای همسایه به خصوص ایران و پاکستان، آورده اند. اما مراکز تداوی  معتادان که در این ولایت موجود است دلیل اینکه شمار مریضان بیشتر است نمیتواند به تمام آنها رسیده گی نماید.

داکتر میرویس ربیع رییس صحت عامه ولایت بلخ می گوید، اکثری از زنان دو ولسوالی این ولایت که ترکمن نیشین و قالین باف اند در زمان بافت قالین نه تنها اینکه خود شان از مواد مخدر استفاده می کند بلکه برای اطفال شان نیز این مواد را میدهد تا برای آنها در زمان کار مزاحمت ننماید.

«دو ولسوالی ما که در شمال ولایت بلخ قرار دارد و بیشترینه سکنه شان را برادران ترکمن ما و یا هم مردم عزیز ترکمن ما  تشکیل می دهد اکثریت اینها در لست معتادین مواد مخدر اند، متصفانه یک تعداد زیادی خانم های ترکمن که مصروف قالین بافی اند بخاطر آرام ساختن اطفال شان از کوکنار استفاده می کنند.»

رییس صحت می گوید، با آنکه در ولایت بلخ سه مرکز تداوی معتادان مواد مخدر موجود است اما نسبت اینکه تعداد مریضان زیاد و تداوی آنها هم زمان گیر است آنها نمیتواند زود هنگام به تداوی اکثریت آنها رسیده گی نماید.

در همین حال رحیم اوغلی رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت بلخ می گوید، در این ولایت نسبت به سال های گذشته در تعداد معتادین مواد مخدر افزایش به عمل آمد و جوانان که به این عمل رو آورده است اکثراً کسان اند که غرض دریافت کار به  کشورهای همسایه پاکستان و ایران سفر می نماید.

آقای اوغلی گفت:
«آمار معتادین که در سال های گذشته از طرف دفتر محترم یو این دی سی با تشریک مساعی وزارت صحت عامه جمهور اسلامی افغانستان وزارت مبارزه به مواد مخدر که در 2009 انجام شده در حدود  هفتاد هزار تن از هموطنان ما معتاد به مواد مخدر اند و این هفتاد هزار تن یک رقم درشت را تشکیل می دهد که در قسمت تداوی آنها باید کلینک های زیاد ایجاد شود ما خوش بختانه در صدد این هستیم که کلینک های بیشتر را ایجاد نماید.»

وی می گوید، تداوی معتاد مواد مخدر زمان گیر است اما تداوی این مریضان نیاز به یک مرکز بزرگ تداوی معتادان دارد و در ولایت بلخ سه مرکز تداوی مواد مخدر که موجود است در یک ماه می تواند تنها چهل الی پنجا تن را تداوی نماید.

با آنکه ولایت بلخ سه سال قبل عاری از مواد مخدر اعلام شده است اما اکنون هم در مناطق نا امن بلخ ولایات همجوار مواد مخدر گشت شده است که سبب نگرانی وزارت مبارزه با مواد مخدر نیز شده است.

سروی های که سال های قبل انجام یافته بود نشان میدهد که تعداد از معتادین مواد مخدر در افغانستان به یک نیم میلون تن می رسید اما گفته می شود اکنون این رقم افزایش قابل ملاحظه به عمل آمد است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار