افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

بیش از نیمی از دانش آموزدان دختر در کندهار از رفتن به مکتب محروم استند

مکتب

 

شماری از دانش آموزان دختر در ولایت کندهار می‌گویند که بیش از نیمی از دانش آموزدان دختر در این ولایت از بهر فرهنگ‌های ناپسند در میان خانواده‌ها و آزار و اذیت آنان در راه، مکتب و درس شان را نمیه رها می‌کنند.

 

این دانش آموزان می‌گویند که هنگامی که از صنف هشتم یا نهم به بالا می‌روند از ادامۀ آموزش و پرورش محروم می‌شوند.

 

رقیه، یک دانش آموز در کندهار گفت: «شماری ازدختران را خانواده های شان اجازه نمی‌دهند تا وقتی بزرگ شوند به مکتب بروند زیرا مردم پشت سرآنان گپ می‌زنند.»

 

اسما، دانش آموز دیگر گفت: «فکرمی‌کنم یک علت این که دختران بزرگ سال نمی‌توانند به مکتب بروند نبود ترانسپورت است، زیرا افراد زیاد مزاحمت کننده در راه استند و دختران را اذیت می‌کنند.»

 

درهمین حال، مقام‌های ریاست معارف کندهار می‌گویند که سال گذشته ۴۰۰ دختر و امسال ۶۵۰ تن از صنف‎های دوازده‎هم مکتب‎های این ولایت فارغ شدند.

 

وی گفت که هم اکنون ۷۹ هزار دختر در کندهار سرگرم آموزش و پرورش استند اما شمار فارغ شده‌‎گان بسیار کم است.

 

عبدالقادر پیوستون، رئیس معارف کندهار گفت: «ما از میزان کنونی دخترانی که از مکتب فارغ می‌شوند راضی نیستیم، چرا که بسیار پایین است. هرچند تا به ۱۳ هزار جدیدالشمول امسال داشتیم اما شمار فارغان دختر از صنف دوازده‎هم ۶۵۰ تن امسال بود.»

 

هرچند کندهار در حوزۀ جنوب امن‌ترین ولایت شناخته می‎شود اما در سه ولسوالی این ولایت تنها مکتب‌های ابتدائیه دختران فعال است و شمار این دختران نیز بسیار اندک است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار