افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

بیشتر دادستان ها با رشوه به دادستانی آمده اند

وقتی رییس جمهور برای اصلاحات حکم می دهد ما باید استقبال کنیم، همین پارلمان صدها بار صدای اعتارض شان بلند شده بود که دادستانی رشوه می خورد حالا که رییس جمهور قصد اصلاحات دارد برخی نماینده ها مدافع دادستان ها می شوند. مجلس نمایندگان، سرپرست اداره دادستانی کل را مورد استجواب قرار داد. پس از توضیحات سرپرست دادستانی کل، اعضای مجلس نمایندگان سوالات و نظریات شان را در مورد اصلاحات در سیستم عدلی و قضایی کشور مطرح نموده، تاکید کردند که اخذ امتحان از دادستان های سابقه دار و با تجربه در قصر ریاست جمهوری خلاف قانون خدمات ملکی می باشد و اداره دادستانی کل خود صلاحیت ارزیابی دادستان ها را دارد.

در جلسه، ضمن اینکه رییس منابع بشری اداره دادستانی کلبه اخذ رشوه و فساد متهم گردید، بر آمدن اصلاحات جدی در این اداره تاکید شد و خاطرنشان گردید که باید این اصلاحات سرتاسری و همه شمول باشد و برای جذب جوانان تحصیل کرده و مسلکی نیز برنامه های مشخص اتخاذ گردد.

 

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبر تودی» گفت: این امتحان گرفتن رییس جمهور از دادستان ها مورد تقدیر است اما گمان می رود که نتیجه خاصی نداشته باشد چرا که وی نشان داده است که نمی تواند کارها را به درستی پیش ببرد. در این شش ما ه رییس جمهور نتوانسته است کابینه را بسازد. تمام افغانستان را به بیچارگی و بدبختی برده است. در این کشور در حال حاضر از شاه تا گدا برای نان خوردنشان مشکلات فراوانی دارند. رییس جمهور باید قاطعانه بایستد و پارلمان را درمورد این اعتراض ها قناعت دهد.

 

وی در خصوص اصلاحات در دادستانی توسط رییس جمهور اظهار کرد: بیشتر دادستان ها در دادستانی بدون این که مدرک تحصیلی لازم را داشته باشند با رشوه در دادستانی آمده اند و کار می کنند و صلاحیت ندارند. درمورد رییس منابع بشری در همین شورا ده نفر شهادت داده اند که رشوه گرفته است. اگر رییس جمهور می خواهد که اصلاحات را شروع کند ریاست امنیت عمومی تمام پرونده های وکیل، وزیر، معاون و رییس مستقل همه را دارد از انجا باید اصلاحات را بیاورد، پنج وزیر سابق را به جرم هایی که دارند زندانی کند، ده تا والی را به جرم هایی که دارند زندانی کند، آن وقت است که اصلاحات در افغانستان می آید و رشوه خواری نابود می شود. اینگونه نمی شود که رییس جمهور چند دادستان را مورد هدف قرار داده و از آنها امتحان و جواب می خواهد. اصلاحات باید از بالا دست ها شروع شود. فساد از بالادست ها جریان دارد.

 

رمضان در ارتباط با اعتراض برخی نمایندگان مجلس در خصوص فرمان اصلاح دادستانی توسط رییس جمهور گفت: مگر می شود دادستانی یا سرپرست دادستانی یا قضا هر کاری کند رییس جمهور هیچ مداخله ای نکند. همه می دانند که دادستانی و قاضی دادستانی مردم را در به در کرده و رشوه می گیرند. حکومت باید همه اینها را بررسی کند و اصلاحات لازمه را بیاورد. باید بررسی شود و دیده شود که این افراد پنج سال پیش از لحاظ مالی چگونه بوده اند و امسال چگونه اند با ده هزار معاش، بیست هزار معاش، یک لک معاش، این قصرها و این خانه ها را به دست آورده اند. خیر این اشخاص رشوه گرفته اند، افغانستان را دربه در کرده است. مردم از دست آنها به ناله در آمد ه اند.

 

این نماینده مجلس با اعلام موافقت از فرمان رییس جمهور در خصوص اصلاح دادستانی عنوان کرد: وقتی رییس جمهور برای اصلاحات حکم می دهد ما باید استقبال کنیم، همین پارلمان صدها بار صدای اعتارض شان بلند شده بودکه دادستانی رشوه می خورد حالا که رییس جمهور قصد اصلاحات دارد برخی نماینده ها مدافع دادستان ها می شوند. دادستان هایی که به خاطر راه انداختن کار مردم رشوه می خورند. مردمی هستند که با من تماس می گیرند و می گویند که پرونده ام در فلان مرحله مانده گریه می کنند که من پول ندارم به دادستان دهم تا کارم را راه اندازد.

 

وی در خصوص شروع فساد اداری در افغانستان اظهار کرد: افغانستان را در طول تاریخ کرزی بدبخت کرده است. تمام فساد اداری که امروز افغانستان درگیر آن است از دفتر کرزی شروع شده است. اگر رییس جمهور از روز اول در این مورد قاطع بود اینگونه فساد در افغانستان نبود. وزیری را می بینیم که قبل از اینکه وزیر بشود نان خوردن نداشت و بعد از وزارت بلندمنزل ها ساخته است. این ها همه فسادهایی است که باید اصلاح شود تا مردم از این وضعیت نجات پیدا کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار