افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بیشتر از ۸۰ فیصد اطفالی که به مراکز صحی مراجعه کرده‌اند، از سوء تغذیه مزمن رنج می‌برند

سوء تغذیه

وزیر صحت عامه در روز جهانی غذا گفت که بیشتر از ۸۰ فیصد اطفالی که به مراکز صحی مراجعه کرده‌اند، از سوء تغذیه مزمن رنج می‌برند.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه دلایل ابتلا به سوء تغذیه را این گونه بر شمرد: مادران در ساعت اول به اطفال شیر نداده اند. در جریان شش ماه اول حیات به طفل شیر نداده‌اند. تا دوسال به اطفال شیر نداده اند. این ها مسایلی است که سبب سوء تغذیه در افغانستان شده است.

براساس اظهارات فیروز اطفال مبتلا به سوء تغذیه در برابر امراض مقاومت نمی‌توانند، بنابراین به امراض مختلف دچار می‌شوند و همین موضوع سبب اصلی افزایش مرگ و میر اطفال نیز است.

وی تاکید کرد: سوء تغذیه به صورت جدی به قابلیت یادگیری اطفال صدمه می‌زند: رابطه بین فقر و سوء تغذیه رابطه دورانی است. خانواده‌هایی که مصاب به سوء تغذیه اند، بیشتر پول شان را مصرف دوا می‌کنند که خود سبب گسترش فقر می‌شود.

وی بیان داشت: سوء تغذیه در هزار روز اول زنده گی طفل غیرقابل جبران است و هیچ گاهی تداوی شدنی نیست.

وی تصریح کرد: در صورتی که تا دوسالگی قد طفل از ۸۰ سانتی متر بالا نرود، طفل با قدکوتاهی روبرو خواهد شد.

نصیر احمد درانی وزیر زراعت افغانستان با ارایه آمار از وضعیت عدم مصونیت غذایی گفت که باید در این عرصه توجه بیشتری صورت گیرد: عدم مصونیت غذایی باعث گرسنگی و سوء تغذیه مردم آسیب پذیر شده و حکومت خواهان توجه بیشتر به سوء تغذیه است تا از اثرات منفی و مخرب آن بکاهد.

وی افزود: حکومت تلاش می‌کند تا قشر آسیب‌پذیر جامعه به مواد غذایی کافی دسترسی داشته باشد و هیچ کسی از تغذیه محروم نشود. او تاکید کرد که زنان و اطفال در اولویت برنامه‌های محو سوء تغذیه قرار دارند. او گفت: برای رسیدن به این اهداف، نهادهای مختلف دولت، جامعه مدنی و سایر نهادها مکلفیت دارند تا برای بهبود مصونیت غذایی فعالیت نمایند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار