افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بیسوادی و فقر فرهنگی عامل بدبختی ما است!

فرهنگ مطالعه با برگزاری و تشکیل نمایشگاه های کتاب و کتابخانه ها در دورافتاده ترین نقاط کشور باید انجام شود تا به جای تفریحات غیر سالم و غیر اخلاقی مانند حیوان جنگی، قمار و … نهادینه شود.

 

تعدادی از دانشجویان کشور در یک اقدام بی سابقه در کابل، با برپایی نمایشگاه خیابانی تحت عنوان “لحظه‎ای با کتاب”، شهروندان را به مطالعه کتاب تشویق کردند.

 

این طرح به ابتکار تعدادی از دانشجویان و باهمکاری تعدادی از انجمن‎ها و کتابفروشی‎ها راه اندازی شده و هدف آن نهادینه کردن مطالعه در کشور بیان شده است.

 

این طرح در 5 نقطه شهر کابل عملی شده و کتابهایی با موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … در اختیار شهروندان گذاشته شده است.

 

براساس این طرح، هر یک از مراجعه کنندگان به مدت 2 دقیقه به مطالعه کتاب می‎پردازد و در صورتیکه مراجعه کننده سواد نداشته باشد یکی از مسوولان، برای مراجعه کننده کتاب می‎خواند.

 

این طرح با استقبال گرم شهروندان کابل واقع شده و آنان تاکید دارند که باید فرهنگ کتابخوانی در میان مردم نهادینه شود.

 

دیدگاه بسیاری از آگاهان فرهنگی کشور این است که مهمترین عامل بدبختی و عقب ماندگی کشور ما بی سوادی و فقر فرهنگی است و بدون شک باید این‎گونه طرح‎ها در تمام نقاط کشور بخصوص در مکان‎های عمومی عملی شود.

 

قطعا برگزاری نمایشگاه های کتاب و غرفه های این چنینی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین مردم موثر است و مردم فرصت های خوبی را برای به دست آوردن و یا آشنا شدن با کتاب های مورد نیاز خود را به دست می آورند.

 

فرهنگ مطالعه با برگزاری و تشکیل نمایشگاه های کتاب و کتابخانه ها در دورافتاده ترین نقاط کشور باید انجام شود تا به جای تفریحات غیر سالم و غیر اخلاقی مانند حیوان جنگی، قمار و … نهادینه شود.

 

مطالعه کتاب دروازه علم و دانش است که به روی مردم افغانستان به خصوص دانشجویان باز می سازد. مردم ما به کتاب هایی نیاز دارند که به زبان آن آشنایی داشته باشند. از جایی که اکثریت مردم افغانستان فقط به زبان های پشتو و فارسی آشنایی دارند امکان دیگری جز این کتاب ها برای آموزش علوم و نیازمندی های دانشجویان در کشور باقی نمی ماند.

 

هرچند طی یک دهه گذشته وضعیت مطالعه در کشور ما بهبود یافته، اما متاسفانه گسترش و توسعه تکنولوژی و شبکه‎ای اجتماعی و نرم افزارهای موبایلی تا اندازه‎ای سبب شده که فرهنگ مطالعه در میان جوانان بصورت شایسته و مناسب نهادینه نشود. که امیدواریم در دولت جدید کسانی متصدی این امر شوند که دلسوز مردم باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار