افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

بیست و پنج پولیس محلی در بادغیس اختطاف شدند

 

وزارت داخله افغانستان می گوید که طالبان مسلح در ولایت بادغیس 25 پولیس محلی را اختطاف کرده اند.

وزارت امور داخلهء افغانستان گزارش های را رد کرد که می گویند، 25 پولیس محلی در شمال غرب افغانستان به جنگجویان طالب تسلیم شده اند.

وزارت داخله افغانستان در اعلامیهء که دیروز به نشر رسیده گفته است که این افراد از سوی طالبان اختطاف شده اند.

اما طالبان و یک مقام محلی گفتند، این افراد مربوط نیروهای پولیس محلی هستند که در ولایت بادغیس تسلیم شدند.

در اعلامیه وزارت داخله افغانستان آمده است: 25 پولیس محلی ولایت بادغیس در توقیف طالبان قرار دارند. اعلامیه همچنان گفته است که تلاش ها برای رهایی آنها از سوی نیروهای امنیتی و پولیس ولایت بادغیس جریان دارد.

گزارش ها می گویند که پولیس محلی در اکثر ولایات جنوبی افغانستان به اصطلاح کمر مخالفین مسلح حکومت را شکستانده  و در تامین امنیت مناطقی نقش مهم را بازی کرده اند که در آنجا پولیس و سایر نیروهای امنیتی، حضور ندارند.

عدهء از باشنده های مناطق جنوبی افغانستان از حکومت می خواهند که تعداد پولیس محلی را افرایش دهند.

یکی از باشنده های ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا می گوید، حکومت در محلاتیکه جنگ و نزاع جریان دارد، از جمع  مردم،  پولیس محل را انتخاب و به تربیت آنها بپردازد.
والی پکتیکا اخیراً به رادیو آزادی گفته است که در مورد افزایش شمار پولیس محلی در این ولایت موافقه صورت گرفته است.

علاوتاً پولیس محلی در ولایت هلمند که دو سال قبل مرکز مهم فعالیت طالبان بود، در تامین امینت و تصفیه جنگجویان طالبان در این ولایت رول مهم را بازی کرده است.

علی شاه خان مظلومیار یکی از بزرگان قوم در ولسوالی مارجه ولایت هلمند به نقش پولیس محلی در تامین امنیت ولسوالی شان  اهمیت داده می گوید که اگر پولیس محلی نمی بود، منطقه آنها بار دیگر تحت تسلط تروریستان قرار می گرفت، مکاتب دختران مسدود می شدند و آنها از سهولت های زنده گی بی بهره می ماندند.

اما برعکس، در ولایات شمال افغانستان مردم از پولیس محلی شکایت دارند و می گویند که باعث اذیت و آزار مردم شده از آنها به زور عشر جمع آوری می کند.

پولیس محلی در سال 2010 میلادی توسط حکومت افغانستان و متحدین ناتو آن به خاطر مبارزه با طالبان در مناطق دور افتاده افغانستان تشکیل شده است.

در پلان تشکیل پولیس محلی در سال 2010 میلادی پیشنهاد شده بود که این نیروی امنیتی باید برای 5 سال فعالیت کند و پس از آن خلع سلاح شده و به پولیس ملی بی پیوندند. اما نیروهای ناتو حضور پولیس محلی را در برخی از مناطق افغانستان خیلی مهم می پندارند

 

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار