افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بیجا شدن ۲۶۰هزار افغان در ۹ ماه گذشته در کشور

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که از اول جنوری تا ۲۴ سپتامبر حدود ۲۶۰هزار افغان در نتیجۀ منازعات مسلحانه مجبور به ترک منازل شان شده اند.

به گزارش افغان تلکس، بر بنیاد گزارش این اداره، ولایت کندز حدود ۳۰هزار بیجاشده در صدر، ننگرهار با حدود ۲۸هزار در ردۀ دوم و بادغیس با بیش از ۲۸هزار در جایگاه سوم و ارزگان با اضافه از ۱۷هزار بیجاشده در جایگاه چهارم قرار دارند.

از سوی دیگر، سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان افغانستان می‌گوید که در مقایسه با سال گذشته میلادی، میزان عودت مهاجرین و بیجاشدگان داخلی به صورت قابل ملاحظۀ کاهش یافته است.

به گفتۀ وی، سال گذشته حدود ۷۰۰هزار نفر به دلایل مختلف در سراسر افغانستان از مناطق اصلی شان بیجا شده بودند؛ اما امسال شمار بیجاشدگان داخلی در مدت ۹ ماه به مرز ۴۰۰هزار نرسیده است.

این وزارت تخمین می‌کند که شمار بیجاشدگان داخلی ممکن تا پایان سال‌ جاری میلادی، به ۵۰۰هزار تن برسد.

از سوی دیگر، ارقام سازمان مهاجرت (IOM) در افغانستان نشان می‌دهد که از اول جنوری تا نیمۀ سپتامبر امسال، حدود ۳۵۰هزار مهاجر فاقد اسناد از پاکستان و ایران به کشور برگشته یا اخراج شده اند.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد می‌افزاید، در کنار کمک‌های موجود، ۲۳۴.۵ ملیون دالر نیاز است تا در مجموع امسال به ۳.۶ ملیون افغان بیجاشده و نیازمند کمک صورت گیرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار