افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

بیانیه زلمی رسول در افتتاحیه کمیسیون دو جانبه کابل- واشنگتن

افغانستان به سمت آینده ای متکی به خود و آرام در حرکت است

داکتر زلمی رسول، وزیر امور خارجه کشورمان، در بیانیه خود در نشست افتتاحیه کمیسیون دو جانبه کابل- واشنگتن، بر لزوم همکاری هر چه بیشتر استراتژیک دو کشور و با قوت ادامه دادن پروژه صلح، تاکید کرد.
زلمی رسول با قدردانی از هیلاری کلینتون، گفت:”حقیقتا به واسطه فداکاری های بزرگ دیپلمات ها و عامه مردم هر دو ملت بوده است که برای دو کشور ما این امکان را فراهم ساخته؛ تا روابط دوستانه قوی و همکاری های مستحکم را پایه ریزی نماییم.”
وی افزود که موافقتنامه همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا که بر مبنای ارزشها، منافع و احترام مشترک و با وعده به آینده ای امن و شکوفا بنا نهاده شده است، فصل جدیدی را در روابط میان دو کشور گشوده است.
زلمی رسول گفت:”ما به این همکاری ها با این فرضیه بنیادین نزدیک میشویم که آنها به سود منافع ملی ما بوده و محور احتمالی امنیت و ثبات در منطقه را ایجاد مینماید. ما به پیشرفت در مسیر اهداف مشترک استراتژیک ما و تامین امنیت و شکوفایی مردم افغانستان ادامه خواهیم داد.”
وزیر خارجه کشور همچنین افزود:”چالشها برای بازگرداندن مجدد امنیت به زندگی مردم افغانستان و احیای مجدد افغانستان (و تبدیل آن) به یک کشور دموکراتیک و با ثبات بسیار دشوار به نظر میرسد. با وجود آن، امروز ما عضوی از مجموعه ملت ها هستیم که به شکل پیوسته به سمت آینده متکی به خود و آرام در حرکت ایم.”
وی خاطر نشان کرد که همکاری های دو کشور، به تهدیداتی که متوجه صلح و امنیت بین المللی میباشد، پاسخ داده و افغانستان را در مسیر آینده امن، دموکراتیک و شکوفا قرار داده است.
این مقام مسئول تاکید نمود:”من معتقدم که این کمیسیون دو جانبه به یک مجمع کلیدی از روابط و همکاری های مان مبدل خواهد شد، مجمعی که توسط فعالان متعهد از هر دو کشور جهت انجام گفتگوهای جامع و تعریفو تطبیق اقدامات جمعی هماهنگ به منظور تحقق منافع و اهداف مشترکمان، دایر میگردد.”
زلمی رسول گفت:”در حالی که کمیته مشترک و گروه کاری به ارتقای سطح همکاری ها ادامه میدهد و پیشرفت به سوی جنبه های مختلف از همکاری های دو کشور امریکا و افغانستان را که به منظور موافقتنامه همکاری های استراتژیک مورد پذیرش قرار گرفته است، مورد نظارت قرار میدهد، اجازه دهید تا به شما “خانم وزیر”،  اطمینان دهم که افغانستان به طور کامل به حفظ موفقیت های مشترکمان در طی دهه گذشته و ارائه نتایج و پذیرفتن چالشهای پیش رو، متعهد است.”
دوکتور رسول افزود که اولویت های مهمی در مقابل افغانستان بوده که تمامی آنها برای امنیت، ثبات و شکوفایی درازمدت افغانستان با اهمیت میباشند. پیشرفت مداوم پروسه انتقال و تعهد درازمدتی که افغانستان از سوی هم پیمانان خود در قسمت حمایت از نیروهای امنیتی افغان دارد، این کشور را دلگرم میسازد.
وی اذعان نمود:”من خرسند هستم که ایالات متحده یک دیپلمات برجسته، سفیر وارلِک را برای رهبری گفتگوها در مورد توافقنامه(امنیتی) به نمایندگی ایالات متحده، تعیین نموده است. آقای سفیر حکیمی، نیز یکی از دیپلمات های عالی ما بوده و به نمایندگی از ما پروسه را رهبری خواهد نمود.”
وی افزود که افغانستان به دنبال نمودن با قوت پروسه صلح ادامه می دهد. این یک حق عادلانه و مستحق مردم افغانستان و مطمئن ترین راه برای ختم دوران خشونت در افغانستان است.
او افزود:”ما اهمیت انتخابات آینده را برای ثبات آینده افغانستان تشخیص میدهیم. ما اطمینان حاصل خواهیم نمود که شرایط ضروری برای راه اندازی یک انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف موجود است.”
زلمی رسول گفت:”ما در بهبود حقوق بشر، ارتقای همکاری منطقوی برای صلح و رفاه، انکشاف منابع ملی و بشری، مبارزه با فساد، بهبود حکومت داری، زیربناها، صحت عامه و تعلیم و مبارزه با تروریزم و افراط گرایی به صورت مداوم پیشرفت می‌نماییم، ما بر حمایت مداوم و اساسی متحد بسیار مهم و بزرگ خویش، ایالات متحده امریکا حساب خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد که افغانستان، تمامی این اولویت ها را با توجهات خاص بر پیشرفت مداوم حقوق زنان و دختران افغان در خصوص افزایش نقش مهم آنها در زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه خویش، دنبال خواهد نمود.

این مواضع و سخنان وزیر امور خارجه کشور در حالی ابراز می گردد که اخیرا رییس جمهور کرزی امریکا را به عنوان بزرگ ترین متحد استراتژیک افغانستان، به دلیل سهل انگاری در عمل به تعهدات خود برای همکاری با افغانستان در برابر تهدیدهای خارجی، تجهیز ارتش ملی به سلاح های سنگین و جنگ روانی رسانه های غربی علیه دولت و مردم افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار داد.
این انتقادها بلافاصله از سوی امریکا پاسخ داده شد و لئون پانه‌تا؛ وزیر دفاع این کشور گفت که آقای کرزی باید به جای انتقاد از ما تشکر می کرد؛ زیرا به گفته وی امریکا 2000 سربازش را برای امنیت و حاکمیت افغانستان از دست داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار