افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بودیجه انتخابات پارلمانی تامین نشده است!

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید نگرانی‌های امنیتی و مسایل بودیجه‌ای هنوز دو نگرانی بزرگ پیش روی انتخابات آینده مجلس نماینده گان و شوراهای ولسوالی‌های کشور است.

به گزارش افغان تلکس به نقل از بی بی سی،  قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۱۶ سرطان سال ۱۳۹۷ برگزار شود.

امروز اعضای کمسیون انتخابات با نماینده گان شماری از احزاب سیاسی، سفارت‌ها، نهادهای بین‌المللی و فعالان مدنی در کابل دیدار مشورتی داشت.

برگزاری انتخابات به وقت تعین شده و چگونگی شفافیت انتخابات از نگرانی بیشتر سخنرانان این نشست بود.

امام محمد وریماچ، رییس دارالانشای این کمسیون در گفت‌وگو با فرهاد محمدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که نگران مسایل امنیتی و مالی نیستیم. در بخش ارزیابی مراکز رای دهی نیروهای امنیتی بسیار کمک کرده‌اند. با وجودی که یک مقدار بهبود را در وضعیت امنیتی شاهد هستیم ولی قناعت بخش و کافی نیست.

پیش از این آقای وریماچ گفته بود برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به بودیجه‌ای حدود ۲۱۰ ملیون دالری نیاز است.

دولت افغانستان هم اعلام کرده بود که از بودیجه مورد نیاز انتخابات، تنها ۳۰ ملیون دالر آن را دولت تامین می‌تواند.

رییس دارالانشای کمسیون انتخابات می‌گوید مذاکرات آنها برای به دست آوردن بودیجه مورد نیاز هنوز ادامه دارد. او در مورد مقدار بودیجه به دست آمده و یا تعهد شده معلومات نداد.

رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی افغانستان نیز به تازه گی میان مسئولان امنیتی کشور و مقامات کمسیون مستقل انتخابات به امضا رسیده است.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید تلاش دارد تا در انتخابات آینده از فنآوری جدید به شمول بیومتریک استفاده کند که تا حال چند شرکت بین‌المللی پلان‌های خود را با این کمسیون شریک کرده‌اند که هیچ‌کدام تا حال نهایی نیست.

این کمسیون بارها از نیاز استفاده از تذکره‌های الکترونیک در شفافیت هرچه بیشتر انتخابات نیز سخن زده است. کارهای مقدماتی توزیع این تذکره‌ها از سوی وزارت داخله افغانستان تازه آغاز شده اما کارشناسان می‌گویند این روند شاید سالها را در برگیرد.

پرنیل کاردیل، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان که در مراسم امروزی کمسیون انتخابات اشتراک داشت نیز به برگزاری انتخابات شفاف تاکید کرد.

او گفت که انتخاباتی معتبر است که مردم به نتایج آن اعتماد داشته باشند و مردم به انتخاباتی اطمینان پیدا می‌کنند که شفاف باشد.

وی همچنین به نماینده گی از جامعه جهانی اعلام کرد که آنها از آماده گی‌های دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات حمایت می‌کنند.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نماینده گان برگزار شود.

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه ثور یا جوزا ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار