افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بوت پرانی یک مستمع در حین سخنرانی حکمتیار در مسجد جامع هرات

حکمتیار

منابع مردمی می‌گویند روز گذشته در هنگام سخنرانی‌ گلبدین حکمتیار مسجد جامع کلان شهر هرات، فردی از میان جمعیت بلند شده و بوتش را به سمت حکمتیار پرتاب کرده‌ است.

به گزارش افغان تلکس، منابع می‌گویند که پس از این اقدام، مردم گمان کردند گویا کسی فریاد کشیده و حمله تروریستی شده و مسجد را ترک کردند.

اما این عمل به اینجا ختم نشد و باشنده گان هرات فورا به آن عکس‌العمل نشان دادند.

عبدالقدیر صالحی، یک تن از فعالان مدنی هرات در صفحه‌ فیسبوک خود نوشت که مسجد جامع بزرگ، قربانی آشوب‌گری‌های سیاسی شده است.

او در ادامه نگاشته است که متولیان مسجد جامع کلان هرات باید زیر سوال رفتن جایگاه معنوی و تاریخی منبر با عظمت مسجد جامع کلان هرات را پاسخگو باشند.

او خطاب به خطیب مسجد جامع کلان هرات نوشته که آیا این حق را داشتید که از منبر مسجد جامع در راستای گرایش‌های حزبی و تنظیمی خود استفاده ابزاری کنید؟

منصور یک تن از کسانی که برای ادای نماز جمعه به مسجد جامع رفته بود، می‌گوید که به هیچ عنوان راضی نبوده که آقای حکمتیار بر منبر ایستاده و خطبه‌های نماز جمعه را بخواند.

او می‌گوید که حکمتیار در سال‌های گذشته و اکنون نشان داده که هرگز به دین و اسلام پابند نبوده و همواره به دنبال ایجاد تنش در میان مردم افغانستان بوده است.

سه شنبه گذشته بود که گلبدین حکمتیار به هرات آمده و از میدان هوایی، مستقیم به مسجد جامع کلان این شهر رفته و در میان هوادارانش سخنرانی کرد.

او با آن‌که در سخنانش بر وحدت و یکپارچگی مردم تأکید کرد، اما در ماه‌های اخیر بارها بر فرهنگ و زبان عده‌ای زیادی از مردم تاخته است.

روز چهارشنبه نیز عده‌ای از باشنده گان هرات در مقابل دفتر والی این ولایت تجمع کرده و تأکید داشتند که هرات جایی برای قاتلان نیست. آنان تاکید کردند که حکمتیار باید در برابر ملت پاسخگو بوده و برای جنایاتی که انجام داده، محاکمه شود.

اما روز بعد حکمتیار در یک نشست خبری از دولت خواست که تمام جنایتکاران جنگی محاکمه شوند. او گفته بود که هیچ جنایتی انجام نداده است.

او همچنین گفته که ایتلاف ملی نجات به رهبری عطامحمد نور، صلاح الدین ربانی، عبدالرشید دوستم و محمد محقق به دنبال کسب امتیاز و شعله‌ور ساختن جنگ است.

حکمتیار در زمان اقامتش در هرات در باغ آزادی مستقر بوده و با اقشار مختلف این ولایت دیدار داشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار