- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

به پروسه صلح اطمینان ندارم

سفیر انگلستان گفته است که جنگ در افغانستان از راه نظامی پایان نمی یابد و از راه صلح می آید. چرا 12 سال قبل که ما این را پیشنهاد کردیم آن را انجام ندادند؟ چرا 26 سال قبل به آمریکایی ها و انگلیسی ها صلح را پیشنهاد کردیم قبول نکردند؟ خون فرزندان ما ریخت و افغانستان به این وضع افتاد حالا می گویند که صلح راه حل پایان جنگ است.

یکی از هدف های اصلی سفر حنیف اتمر به قطر گفتگو با پنج تن از سران طالبان که از زندان گوانتانامو رها شده اند می باشد. پیش از این گزارش هایی در مورد آغاز گفتگو میان طالبان بامقامات آمریکایی در قطر منتشر شد اما طالبان آغاز این گفتگوها را رد کردند. در حال حاضر نیز حکومت وحدت ملی به شدت در تلاش گفتگو با طالبان است. اما آیا واقعاً طالبان برای گفتگو با حکومت آماده اند؟

 

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان در برنامه «فراخبر» گفت: مردم افغانستان تشنه صلح هستند و صلح را می خواهند ولی نه صلحی که با آینده جان شان، فزندانشان بازی شود. در طول سیزده سال گذشته دیدیم که جهان به افغانستان وارد شدند آنها به چه دلیلی وارد افغانستان شدند؟ به این دلیل که در افغانستان مواردی چون حکومت داری خوب، مسایل حقوق بشر، حقوق زن، از بین بردن تروریزم و آوردن صلح سرتاسری و از بین بردن مواد مخدر را بیاورند اما روی هیچ کدام از اینها کار نشد. فقط بازی های استخباراتی در اینجا انجام شد. همانطور که در دوره گذشته تعدادی از افراد بودند که تحت عنوان نام قوم و زیر نام مذهب سوء استفاده می کردند حالا تعدادی از دلالهای سیاسی پیدا شده اند و می خواهند در زیر نام صلح بازی استخباراتی دیگری به راه بیندازند. این تصمیم برای صلح تصمیمی عجولانه است.

 

وی مذاکرات صلحی که در این حکومت انجام می شود را بی فایده دانسته و افزود: مذاکراتی که در این چند روز برای صلح با طالبان انجام شده حرکاتی عجولانه است و از آن حمایت نمی کنم. در طول سیزده سال گذشته آنقدر سیاستمداران نالایق داشتیم که نتوانستند از فرصت هایی طلایی که به کشور آمد استفاده کنند و افغانستان را به سمت صلح و ثبات ببرند. حالا هم این برنامه های صلح در حلقه همان افراد سیاستمدار نالایق قبلی می چرخد. رهبران دیروز همانهایی هستند که به دور کرزی می چرخیدند و هیچ کاری برای منافع ملی، مردم و ختم جنگ نمی کردند. امروز همان افرادی که حرفهای کرزی را گوش داده و انجام می دادند حالا حرفهای اشرف غنی را انجام می دهند. اینها همان حلقه ها هستند و از این حلقه ها بیرون نیامده اند. هرگاه پروسه صلح به مردم تعلق گرفت آنگاه این پروسه ای مردمی است و می شود به آن اطمینان کرد.

 

گیلانی در ادامه گفت: کسی باید در راس پروسه صلح باشد که نه در پشت پرده و در زد و بندها باشد و نه دستش آلوده به خون ملت افغانستان باشد، نه بلند منزل داشته باشد و نه دروغگو باشد. آنهایی که در دوره گذشته و این دوره پروسه صلح را پیش برده و می برند برای باداران خارجی خود کار می کنند. هیچ گاه برای منافع ملی و اصل منافع اسلام و افغانستان، شهیدان، بیوه ها، یتیمان و زخمی ها کارنمی کنند.

 

رییس اجتاع زنان پاکستان را در صلح مانند گذشته بدون صداقت دانسته و عنوان کرد: تا به امروز در بسیاری از ولایات افغانستان نا امنی است زنان، کودکان و مردم افغانستان در نا امنی زندگی می کنند. در حالی که حامد کرزی هم بیست و یک بار به پاکستان سفر کرده بود. امروز سفیر انگلستان گفته است که جنگ در افغانستان از راه نظامی پایان نمی یابد و از راه صلح می آید. چرا دوازده سال قبل که ما این را پیشنهاد کردیم آن را انجام ندادند؟ چرا بیست و شش سال قبل به آمریکایی ها و انگلیسی ها صلح را پیشنهاد کردیم قبول نکردند. خون فرزندان افغان ریخت و افغانستان به این وضع افتاد حالا می گویند که صلح راه حل پایان جنگ است.