افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

به وزیر فرهنگ الفبای دری بیاموزید!

عبدالکریم خرم، سید مخدوم رهین، عبدالباری جهانی وزرای اخیر وزارت اطلاعات و فرهنگ هستند که در سال های گذشته بر این مسند تکیه زده اند. از وزارت خانه ای با این عملکرد و گذشته و سابقه چنین انتخابی با تقلب آشکار بعید هم نبود.

 

از روزی که وزرای پشتون تبار ویا پشتون بوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در دری ستیزی و فارسی ستیزی از یکدیگر سبقت گرفتند و هرازچندی با اهمالی و تعللی و بی مسوولیتی ای تمدن افغانستان را به سخره گرفتند؛ انتظار چنین روزی می رفت.

 

هرچند که در سابقه نه چندان درخشان و تاحدودی خاکستری عبدالکریم خرم و پس از او سید مخدوم رهین از وزارت اطلاعات و فرهنگ به چشم می خورد و به گوش می رسید و به جا مانده بود با این تقلب و تخلف و تخطی آشکار در تایید زورکی عبدالباری جهانی تکمیل شد.

 

به حد نصاب رساندن رای اعتماد برای تایید صلاحیت نهایی نامزد وزیر معرفی شده اطلاعات و فرهنگ از جانب نمایندگان درحالی با 11 رای مفقود شده انجام شد که آب از آب تکان خورد و جهانی به لطف معاون دوم پارلمان و نیز هزینه به مصرف رسانیده بر چوکی نشست.

 

انتخاب های پیاپی و متعدد هرات باستان، بلخ باستان، دیار باستانی بامیان و نیز غزنی با تمام قدمت و قدر و قیمت خود بعنوان پایتخت های فرهنگی و مذهبی جهان اسلام یا مهد جشن های منطقه ای باستانی یا امثالهم کورسویی است که در ظلمات این وزارت هنوز روشن است.

 

120 رای تایید، 66 رای رد و 35 رای سفید برای انتخاب فله ای و گله ای وزرای پیشنهادی شامل عبدالباری جهانی شد تا با تقلب آشکار و بی نگرانی از آرای مفقوده و باطل بر مسند وزارت تکیه زند و کار ناتمام وزرای قبلی را تمام کند.

 

وی که تابعیت امریکایی داشته و ساعاتی پیش از رای گیری پارلمان ترک تابعیت دوم خود را اعلام می کند و تنها با یک تماس تلفنی با وزارت خارجه امریکا این موضوع مستدل نمایانده می شود مدعی شده آبدات تاریخی را به پدیده های توریستی و جذب گردشگر بدل می کند(!)

 

به نظر می رسد اولین کاری که باید کمر همت به انجام آن بست آموختن الفبای دری به عبدالباری جهانی این متعصب قوم گرا است که بداند دری و فارسی یکی است تا فاتحه اشعار فارسی را نخواند و ریشه به تیشه آن برای تبدیل به گویش دری نزند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار