افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

به زودی مرحلۀ سوم انتقال مسؤولیت‌ها آغاز می‌شود…

مقامات در وزارت خارجه از اعلام مرحلۀ سوم انتقال مسوؤلیت های امنیتی به نیروهای افغان، پیش از نشست شیکاگو خبر دادند.
جانان موسی زی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور، در یک نشست خبری گفت که مرحلۀ دوم انتقال مسؤولیت ها از نیروهای خارجی به نیروهای افغان تکمیل شده و مرحلۀ سوم انتقال مسؤولیت ها نیز پیش از نشست شیکاگو اعلام خواهد شد.
گفته می شود در حال حاضر مسؤولیت تأمین امنیت هفده ولایت کشور به دست نیروهای افغان است که پنجا درصد ساحۀ کشور را تشکیل می دهد.
وی هم چنین به نشست بروکسل که به تازه گی برگزار شده بود، اشاره کرد و گفت که کشورهای عضو ناتو اعلام کردند که به همکاری‌های‌شان پس از ۲۰۱۴ با افغانستان ادامه خواهند داد.
به گفتۀ وی، پس از سال ۲۰۱۴، برای نیروهای امنیتی افغان سالانه ۴٫۱ میلیارد دالر بودجه ضرورت است که قرار است یک میلیارد یوروی آن از سوی کشورهای عضو ناتو، پنج صد میلیون دالر توسط حکومت افغانستان و متباقی اش توسط امریکا تأمین گردد.
وی هم چنین از سفر مقامات دولتی کشور به پولند یاد کرده و گفت که قرار است تا آخر سال جاری موافقت نامۀ همکاری های دو جانبه با پولند نیز به امضا برسد.
موسی زی هم چنین نهایی شدن پیمان استراتیژیک افغانستان با امریکا را نشانۀ محکم بودن روابط دوستی و همکاری ها بین دو کشور، عنوان کرد.
گفتنی است روز گذشته مسودۀ پیمان استراتیژیک بین افغانستان و امریکا نهایی شد و گفته می شود که این پیمان پیش از نشست شیکاگو به امضا خواهد رسید.
قرار است نشست شیکاگو با اشتراک نماینده گان کشورهای ناتو تا یک ماه دیگر برگزار گردد.

آریانانیوز

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار