افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

به خطرافتادن منافع ملی کشور براثر اختلافات حکومت

ولسی جرگه

 

بگفته ولسی جرگه، اختلافات موجود میان سران حکومت روی وضعیت جاری تأثیرمنفی گذاشته و منافع ملی کشور را به خطر می اندازد…

 

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس این جرگه در نشست عمومی روز گذشته از رهبران حکومت خواست تا در زمینه بی تفاوتی نکرده و اختلافات موجود میان شان را هر چه زودتر حل کنند.

 

وی گفت:

 

“تنش و تقابل برای مردم افغانستان جداً نگران کننده‌است قابل پذیرش و قبول نیست، منافع ملی افغانستان را خدشه دار ساخته است، ولسی جرگه نگرانی خود را از امروز به آدرس رهبری حکومت اعلان می‌کند، بیشتر از این رهبری حکومت در مورد این وضعیت بی تفاوت نباشد و حتماً ولسی جرگه در پیوند به این تقابل و تنش و در آینده ها حتماً جلسه اختصاصی خود را خواهد داشت و موضع خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.”

 

این در حالیست که در این اواخر عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه را به قوم گرایی متهم کرده و ارگ نیز گفته است که این اتهام به بررسی عدلی و قضایی نیاز دارد.

 

از سوی هم احمد ضیا مسعود نماینده خاص رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب از کارکرد حکومت وحدت ملی انتقاد کرده و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز گفته است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی در مسایل مهم با وی مشوره نمی‌کند.

 

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که در نظام‌های دیموکراتیک اختلاف نظر یک امر معمول بوده و می‌افزاید که برای از بین بردن اختلافات موجود میان رهبران حکومت گفتگوها جریان دارد.

 

ریاست اجرائیه افغانستان هم می‌گوید که پس از نشست بروکسل رئیس جمهور و رئیس اجرائیه چندین بار با هم دیدار نموده و برخی مشکلات میان شان بر طرف گردیده‌است.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست در این مورد گفت:

 

“بحث‌ها در مورد حل مشکلات صورت گرفته اما هنوز هم برخی صحبت‌ها در زمینه موجود است که در نشست‌های آینده روی آن گفتگو خواهد شد اما روی این توافق وجود دارد که کار مشترک باید صورت گیرد و در نتیجه کار مشترک توافق‌نامه سیاسی حکومت به تمام معنا تطبیق گردد.”

 

از سوی هم برخی از آگاهان حقوقی می‌گویند که نظام کنونی از چوکات قانون اساسی بیرون رفته و همین مسئله باعث بروز مشکلات شده‌است.

 

کبیر رنجبر یکی از این آگاهان گفت که برای قانونمند ساختن حکومت باید لویه جرگه تعدیل قانون اساسی فراخوانده شود تا اختلافات و مشکلات موجود در داخل حکومت نیز حل گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار