افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

به جای ناز آمریکا، درخواست روسیه را بپذیرید!

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز پنجشنبه (15 عقرب) در سخنانی در نشست اعضای مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی ” CSTO ” که نماینده دولت کابل نیز در آن حضور داشت گفت: ملت افغانستان می تواند در صورت پیچیده شدن اوضاع کشورشان پس از خروج نیروهای ایتلاف به رهبری ناتو، روی حمایت مسکو حساب ویژه ای باز کند.

رییس جمهور روسیه اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم این طور که شرایط در افغانستان پیش می رود، مطمئنا توجه اقصی نقاط جهان را به خود جلب خواهد کرد و صرفا به حوزه کشورهای عضو CSTO ختم نمی شود.

پوتین با اشاره به خروج نیروهای کمک به برقراری امنیت در افغانستان (ایساف) تحت فرماندهی ناتو تا پایان سال 2014 افزود: ما متوجه هستیم که با خروج نیروهای چند ملیتی از افغانستان، چالش ها در این کشور بروز خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین که هفته ی پیش قدرتمندترین رییس جمهور جهان هم لقب گرفت، ابراز امیدواری کرد ملت افغانستان به زودی ثبات را در کشورشان برقرار کنند اما خاطرنشان کرد دستیابی به این هدف کار آسانی نخواهد بود ولی در صورت لزوم آمادگی داریم به دوستان افغانستانی خود برای اطمینان از برقراری ثبات در کشورشان کمک کنیم و در نتیجه شاهد چشم اندازهای مثبت توسعه باشیم.

پوتین همچنین تصریح کرد: سازمان پیمان امنیت جمعی در زمینه مبارزه مشترک با تروریزم و قاچاق مواد مخدر که تهدیدات اصلی محسوب می شود و از افغانستان نشات می گیرد، دارای تجارب ارزشمندی است که در صورت تمایل دولت جدید کابل، می توان این تجارب را بصورت مشترک برای دفع این معضلات به کار گرفت.

روسیه درحال حاضر ریاست CSTO را که متشکل از کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان برعهده دارد و دو کشور افغانستان و صربستان در این گروه وضعیت عضو ناظر را دارند.

اما دلیل این تمایل مسکو برای حضور فعال در افغانستان چیست؟ همانطور که از سخنان پوتین بر می آید، خود روس ها مهمترین دلیل حضورشان در کشور ما را نگرانی در خصوص افزایش تهدید مشترک مواد مخدر و تروریزم در افغانستان عنوان کرده اند و می گویند ترجیح می دهند تا با این مشکل در مرزهای مشترک مقابله کنند یعنی نیروهای روس با حضور جدی در مرز تاجیکستان و ازبکستان با افغانستان جلوی این تهدیدها را بگیرند.

نکته جالب اینجا است که مقامات روس بارها و بارها سیاست واشنگتن را زیر سوال برده اند و با بیان اینکه جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ آمریکا می باشد، گفته اند: آمریکاییها در طول 13 سال گذشته چه کاری انجام می‌دادند؟ چرا با وجود 150 هزار سرباز خارجی، هیچ موفقیتی در جنگ علیه تروریزم به دست نیامده است؟

روس ها با طرح این مسایل همچنین مدعی اند که هرگونه نقش نظامی آمریکا در افغانستان در آینده باید به عنوان یک توافق قانونی بین‌المللی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل تصویب شود، به اجرا درآید. زیرا حضور نظامی طولانی مدت و یا دایمی نیروهای خارجی در افغانستان یکی از دلایل نگرانی مسکو می باشد.

روسیه با درک این نگرانی، اکنون به فکر آن است که در دراز مدت جایگزین نیروهای غربی در افغانستان شود به همین دلیل هم بارها آمادگی مسکو را برای هر گونه کمک به افغانستان در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی مطرح کرده و وعده داده است که این کمکها به محض ارایه پیشنهادات مشخص از سوی دولت افغانستان، از سوی طرف روسی قابل اجرا خواهد بود.

به گفته آگاهان مسایل سیاسی حربه روس ها برای نزدیک شدن به دولت افغانستان نیز این مطلب است که برای بهبود اوضاع منطقه و بخصوص افغانستان باید حتما قدرتهای منطقه ای تصمیم بگیرند و لازمه آن کاهش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان است که در صورت خروج آنها قدرتهای منطقه ای تامین تجهیزات و امکانات لازم برای افغانستان را فراهم خواهند کرد.

اما آیا روس ها بهتر از غربیها خواهند بود؟ تجربه سیزده ساله اخیر نشان می دهد که هر کشوری که سعی می نماید خود را دلسوز مردم افغانستان نشان دهد و وعده همکاری می دهد، بعدا مشخص می شود که برای رضای خدا نبوده و در پی رسیدن به اهداف و مقاصد خودش بوده است! لذا اکنون روسیه در افغانستان به دنبال چه منافعی می گردد که اینقدر سعی می کند برای ما نقش همسایه مهربان را بازی نماید با وجود اینکه می داند در سیزده سال گذشته پنجاه کشور دیگر هرکار خواستند انجام داده و هرچه خواستند برده اند و شاید چیز ارزشمند دیگری برای آنها باقی نمانده باشد؟

این هم موضوعی است که باید کارشناسان دولت جدید به ریاست داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله به بررسی آن پرداخته و به قول پوتین به جای نازهای دخترانه ی آمریکا که هر روز تکرار می شود، به درخواستهای کشورهای منطقه به ویژه روسیه توجه نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار