افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

به اشرف غنی اجازه ریاست جمهوری نمی دهیم

 

افغانستان از جنگ عبور نکرده و هنوز هم داخل جنگ هستیم. تصمیم نهایی ما این است که اشرف غنی نمی تواند رییس جمهور شود. اگر وی تمایل دارد می تواند شورای ریاست اجرایی را که در توافقنامه ذکر شده، بر عهده گیرد.

  

شماری از اعضای ارشد تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی امروز (پنجشنبه 30 اسد) سیاست جدید خود را در برابر دولت وحدت ملی و روند بازشماری آرا اعلام کردند.

در این همایش شخصیت‎های جهادی، روسای احزاب سیاسی، نمایندگان پارلمان به شمول عالی جنابان عطامحمد نور والی بلخ، محمداسماعیل خان والی پیشین هرات، محمد محقق معاون تیم عبدالله، گل‎آغا شیرزی نامزد دور اول ریاست جمهوری، یونس قانونی معاون اول کرزی، زلمی رسول نامزد دور اول ریاست جمهوری، محمود کرزی برادر حامد کرزی، صلاح‎الدین ربانی رییس شورای صلح، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد و امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی حضور داشتند.

محترم محمد محقق معاون دوم تیم اصلاحات و همگرایی در این همایش ضمن ادعای پیروزی تیم اصلاحات و همگرایی، از تیم تحول و تداوم خواست تا با پذیرش شکست، متصدی ریاست شورای اجرایی گردد و فکر ریاست جمهوری را از سر بیرون نمایند.

جناب محقق در بخشی دیگری از سخنان خود با ادعای اینکه حکومت از تیم تحول و تداوم حمایت قاطعی کرد، اظهار داشت: حکومت نمی‎خواست داکتر عبدالله برنده شود. شخص حامد کرزی در یک نشست خصوصی از من خواست تا دست از حمایت عبدالله بردارم. وقتی به کرزی گفتم، مردم به عبدالله رای خواهند داد و وی برنده خواهد شد، کرزی گفت: عبدالله اگر برنده انتخابات شود، توان تشکیل حکومت را نخواهد داشت.

میرویس یاسینی یکی دیگر از از اعضای ارشد تیم اصلاحات و همگرایی در سخنانی خود در این نشست گفت: آرای پاک باید از آرای ناپاک جدا شود و مسوولیت ما آن است که از آرای مردم دفاع کنیم.

جنرال ملک به عنوان یکی دیگر از سخنرانان اظهار داشت: نتیجه انتخابات با درنظر گرفتن دور نخست انتخابات مشخص است. کلید قضیه هنوز در دست تقلب‌کاران است و تاکنون در مورد تقلب‌کاران هیچ اقدامی صورت نگرفته و در صورت فراهم شدن فرصت بار دیگر تقلب می‌کنند.

محترم داوود کلکانی یکی دیگر از اعضای تیم عبدالله تاکید کرد: این نشست را به منظور مشاوره درباره وضعیت موجود مربوط به انتخابات برگزار کرده‌ایم. شماری از سیاست‌مداران و تحلیلگران می‌گویند که افغانستان از جنگ عبور کرده است، اما من باور دارم که هنوز هم داخل جنگ هستیم و از جنگ فارغ نشد‌ه‌ایم.

کلکانی اظهار داشت: هیچ بدیلی به جز انتخاب رییس‌جمهور توسط آرای مردم وجود ندارد و کسی با آرای تقلبی نمی‌تواند رهبر و رییس‌جمهور افغانستان شود.

عده ای از حاضرین این نشست می گویند: نتیجه این نشست به معنای تصمیم نهایی تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله است به این معنا که اشرف غنی با وجود این تقلب گسترده نمی تواند رییس جمهور باشد. اگر وی تمایل دارد می تواند شورای ریاست اجرایی را که در توافقنامه ذکر شده، بر عهده گیرد و دیگر هیچ.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار