افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

به آتش کشیده شدن یک مدرسه دینی در نورستان،توسط طالبان!

به گفته والی نورستان، گروه طالبان توانایی مقابله با دولت افغانستان را ندارد و این گونه اعمال (آتش زدن مدارس و مکاتب) بیشتر ضعف آنان را آشکار خواهد کرد.

مقام ها در ولایت نورستان می گویند که طالبان مسلح، شب گذشته یک مدرسه دینی در مربوطات ولسوالی وایگل این ولایت را به آتش کشیدند.
تمیم نورستانی والی نورستان  گفت: “در مدرسه ای که شب گذشته از سوی شورشیان به آتش کشیده شده، شاگردان به تعلیم و آموزش علوم دینی می پرداختند و بسیاری از کتاب های حدیث و چند جلد قرآن نیز در آتش سوخته است.”

به گفته او، طالبان همواره خود را حامی “اسلام” معرفی می کنند اما علمکردهای شان نشان می دهد که این گروه هیچ اعتقادی به گفته های شان ندارد.
نورستان از ولایت هایی است که در برخی از مناطق آن، طالبان حضور گسترده ای دارند.
پیش از این، مقام های این ولایت بارها تاکید کردند؛ طالبانی که در مناطقی از نورستان فعالیت دارند از آنسوی مرز و توسط استخبارات پاکستان تمویل و تجهیز می شوند.
والی نورستان نیز می گوید که گروه طالبان از جای دیگری تمویل و برای منافع سیاسی دیگران، وارد خاک افغانستان می شود.
آقای نورستانی تاکید کرد که چهره اصلی گروه طالبان برای مردم ولایت نورستان آشکار شده و باشندگان این ولایت، نفرت و بیزاری خود، نسبت به حضور این گروه در نورستان را اعلام کرده اند.
به گفته او، گروه طالبان توانایی مقابله با دولت افغانستان را ندارد و این گونه اعمال (آتش زدن مدارس و مکاتب) بیشتر ضعف آنان را آشکار خواهد کرد.
والی نورستان از مردم خواست که “در برابر جنایات این گروه خاموش نمانند و با برگزاری تظاهرات های مسالمت آمیز نفرت و انزجار خود از جنایات طالبان را به نمایش بگذارند.”

در ماه های گذشته، برخی از ولایت های کشور، شاهد قیام های مردمی در برابر طالبان به دلیل آنچه ظلم و ستم این گروه خوانده می شود، بوده است.

باشندگان برخی از ولسوالی های غزنی، مناطقی در لغمان و نورستان، در حالی برضد گروه طالبان دست به قیام زدند که این گروه، مکاتب آنان را مسدود و مالیات سنگینی را نیز بالای باشندگان، وضع کرده بودند.
والی نورستان نیز می گوید که مردم نورستان روحیه قیام در مقابل طالبان را دارند اما نبود سلاح و مهمات مشکل اصلی شان برای این پیشبرد این جنبش مردمی به شمار می رود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار