افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

بهره برداری امریکا از فساد در افغانستان

قاچاق مواد مخدر توسط امریکایی ها

وضعیت فساد در افغانستان، کاملا برای مقامات امریکایی مطلوب می باشد. آن ها با سواستفاده از فساد حاکم بر دولت افغانستان، کنترول بیشتری بر منابع معدنی کشور و تجارت مواد مخدر به دست می آورند.

جان ساپکو مفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در مصاحبه با نشریه The Hill اظهار داشت، شکست امریکا در مبارزه با فساد در افغانستان و عدم مشورت با رهبران محلی افغان برای ایجاد زیرساخت های مناسب در آن کشور، موجب هدر رفت ملیاردها دالر امریکا شده است.

ساپکو همچنین به این نشریه معتبر بین المللی گفت، اشتباه کلان دولتمردان واشینگتن در این است که تصور می کنند، نیازهای مردم افغانستان همانند باشنده گان امریکا می باشد. ارگ سفید نمی تواند یک امریکای کوچک در آن جا بسازد و افغانستان را تبدیل به کانزاس کند. وی در ادامه امریکا را متهم کرد که بدون هیچ اقدام موثر برای مقابله با دلایل اصلی فساد در افغانستان، ملیاردها دالر در دولت این کشور هزینه کرده است.

واشینگتن از سال 2002 تا کنون مبلغ 117.2 ملیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است. در حالی که پس از جنگ جهانی دوم، تنها 103 ملیارد دالر برای بازسازی 16 کشور اروپایی هزینه شد. یک منبع آگاه در این زمینه گفت، وضعیت فساد در افغانستان، کاملا برای مقامات امریکایی مطلوب می باشد. آن ها با سواستفاده از فساد حاکم بر دولت افغانستان، کنترول بیشتری بر منابع معدنی کشور و تجارت مواد مخدر به دست می آورند. به طوری که طیارات غول پیکر امریکایی به مناطقی در شمال و جنوب افغانستان مانند ولایت هلمند پرواز می کنند. در حالیکه دولت افغانستان و نیروهای امریکایی هیچ اطلاعاتی در خصوص این طیارات اعلام نمی کنند.

علاوه بر آن، نیروهای امریکایی با سواستفاده از فساد در حکومت افغانستان، در تقرّر مقامات مورد نظر خود در پست های دولتی اعمال نفوذ می کنند. وی در ادامه افزود، امریکا دالرهای خود را برای مبارزه با تروریزم و مواد مخدر وارد افغانستان می کند؛ در حالی که این دالرها برای تقویت داعش و طالبان هزینه می شود و به جریان مواد مخدر در افغانستان کمک می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار