افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

بهره برداری از هشت فارم تجارتی مرغ های گوشتی در ولایت تخار

مرغ های گوشتی

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری امسال تاکنون هشت فارم تجارتی مرغ های گوشتی را در ولایت تخار ایجاد و به بهره برداری سپرده است.

ظرفیت نگهداری هر یک از این فارم ها پنج هزار قطعه مرغ گوشتی در یک دوره  میباشد. فارم های متذکره از اوایل ماه حمل سال روان به پرورش و تولید مرغ های گوشتی آغاز نموده و تا اکنون چهار آن توانسته اند بیش از 90 هزار کیلو گرام گوشت مرغ را تولید و به بازار های تخار و بدخشان عرضه نمایند. در کنار آن برای 80 تن زمینه کار بصورت مستقیم و غیر مستقیم مساعد شده است.

به همین ترتیب مالکان این فارم ها در جریان یک ماه گذشته از فروش مرغ های گوشتی 2.5 ملیون افغانی درآمد بدست آورده  اند.

این فارم ها با سرمایه گذاری ابتدایی حدود 336 هزار دالرامریکایی از کمک های بلاعوض برنامه کارد-اف وزارت زراعت و سرمایه گذاری متشبثین محلی ساخته شده است. سهم وزارت زراعت 60 فیصد و متشبثین 40 فیصد میباشد.

قابل ذکر است که کار ساخت و ساز 12 فارم مرغ گوشتی دیگر در ولایت تخار که هر یک ظرفیت پرورش و نگهداری پنج هزار قطعه مرغ گوشتی را دارند بیش از 60 فیصد تکمیل گردیده و به زودی به تولید گوشت مرغ آغاز خواهند نمود.

به  صورت کل هزینه مجموعی ساخت این 20 فارم تقریبا یک ملیون دالرامریکایی می باشد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی و کمک های بلاعوض برنامه کارد-اف وزارت زراعت تامین میگردد. پس از تکمیل شدن کار ساختمان و بهره برداری 12 فارم دیگر میتوانند سالانه حدود 1200 متریک تن گوشت مرغ تولید و به ولایت های  شمال شرق عرضه خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار