افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 20 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

بهره برداری از تعمیر چهار باب مکتب در ولایت تخار

هزینه ساخت این مکاتب بیش از پنج میلیون دالر امریکایی بوده که از سوی کشوری آلمان پرداخته شده است.

 

انجنیر راز محمد فیض رئیس انکشاف دهات ولایت تخار گفت که در ولسوالی‌های بنگی، بهارک، خواجه بهاوالدین و فرخار این ولایت چهار باب مکتب اعمار و به بهر برداری سپرده شده است.

 

آقای فیض می‌گوید که هزینه ساخت این مکاتب بیش از پنج میلیون دالر امریکایی بوده که از سوی کشوری آلمان پرداخته شده است:

 

” از پارسال به این سو چهار مکتب داشتیم که دو مکتب 16 صنفی بود ویکی در ولسوال خواجه بهاولدین یکی هم در ولسوالی بهارک و هم چنان دو مکتب دیگر که هزینه اش از سوی bmz پرداخته شده که شما شاهد افتتاح مکتب خرماب فرخار هستید و از سوی دیگر یک مکتب دیگر در ولسوالی بنگی نیز اعمار شده است. ”

 

رئیس انکشاف دهات بیان نمود، که با ساخت این مکاتب صدها تن از متعلمان که در فضای باز درس می‎خواندن صاحب تعمیر مکتب شده اند.

 

در همین حال خیرنیسا متعلم صنف نهم مکتب خرماب ولسوالی فرخار می‏گوید که پیش از این در زیری خیمه درس می‏خواندن و حالا با اعماری این مکتب مشکلات زیاد شان حل شد است.

 

خیرنیسا می‌گوید:

 

” در گذشته ما در زیری آفتاب درس می خواندیم مشکل مان زیاد بود و در زمستان هم که برف باران می شد نمی توانیستم که امتحان های سالانه خود را به خوبی سپری کنیم و حالا مکتب اعمار شده و مشکل ما حل است. ”

 

مسوولان در ریاست معارف تخار می‌گویند که با اعمار چهار باب مکتب برای بیش از 1000 تن از شاگردان مکاتب زمینه رفتن به مکتب و محل بهتری آموزش و پروش فراهم شده است.

 

گل آغا دهنظری سخنگوی ریاست معارف تخار گفت که در یک سال گذشته 52 درصد مکاتب در تخار دارای تعمیر شده اند:

 

” حدود 300 یا بیشتری این مکاتب ما هنوز در ولایت تخار فاقد تعمیر اند، نبود تعمیر برای شاگردان ما یک مشکل جدی محسوب میشه که شاگردان ما در زیری آفتاب آموزش می بینند و کمبود معلمین مسلکی هستیم، اگر این روند ادامه پیدا بکنده مه به زودی شاهد خواهیم بود که تمامی مکاتب ما صاحب تعمیرشده اند. ”

 

بر اساس گفته‌ های مسوولان ریاست معارف ولایت تخار، که هنوز هم 48 درصد مکاتب در این ولایت فاقد تعمیر اند و آنان تلاش دارند که از هر راه ممکنه برای این مکاتب تعمیر بسازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار