افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

بهبود کیفیت تدریس در شهر کابل

با توزیع پرسشنامه ها برای 274 معلم و متعلم در مکاتب ولایت کابل روشن گردید که کیفیت تدریس در مکاتب تاحدی قناعت بخش است.

 

در حالیکه همواره از پایین بودن کیفیت تدریس در مکاتب شکایت میشود اما تحقیق تازه نهاد موسوم به کارپوه نشان می دهد که کیفیت تدریس در شهر کابل در مقایسه با سالهای گذشته بهتر شده است.

 

محمد عتیق شالیزی مسوول برنامه های نهاد غیر دولتی موسوم به کارپوه روز گذشته هنگام ارایه این تحقیق گفت، با توزیع پرسشنامه ها برای 274 معلم و متعلم در مکاتب ولایت کابل روشن گردید که کیفیت تدریس در مکاتب تاحدی قناعت بخش است.

 

آقای شالیزی گفت، این گزارش در مدت 5 ماه در مکاتب شهر کابل و ولسوالی های این ولایت تهیه گردیده است:

 

” هدف از امتحان قابلیت های معلمین این بود که چون یک پروسه ملی بود که در سال 2009 از سوی وزارت معارف تطبیق شد ما خواستیم که حد اقل موثریت این پروسه را ببینیم که تا چه حد بالای کیفیت درس توانسته موثریت داشته باشد و هدف ما اینست که این پروسه اخذ امتحان از معلمین بالای یادگیری شاگردان تاثیر داشته یا خیر نتیجه آن تاحدی مثبت بود و تاحدی بالای کیفیت موثر بوده و اثرات خود را داشته است. ”

 

آقای شالیزی همچنان گفت، در جریان 13 سال گذشته معارف کشور از لحاظ کمیت رشد چشمگیر داشته اما از نظر کیفی هنوز نیز معیاری نشده است.

 

به اساس گزارش ها پروسه امتحان قابلیت های معلمین در سال 2009 از سوی وزارت معارف راه اندازی گردید و گفته می شود که تا سال 2012 میلادی حدود یک صد و هشتاد هزار معلم در سراسر کشور در این پروسه اشتراک کرده اند.

 

در همین حال مقامات ریاست معارف شهر کابل از تهیه این گزارش استقبال کرده می گویند، که این تحقیق بالای کیفیت تدریس در مکاتب تاثیر گذار می باشد.

 

سید منصور رییس معارف شهر کابل با آنکه کیفیت تدریس در مکاتب را قناعت بخش نمی داند اما می گوید که تلاشها برای بهترسازی کیفیت تدریس در مکاتب ادامه دارد:

 

” البته تحقیق که صورت گرفته بود از طرف موسسه کارپوه تحقیق بسیار دقیق بود در مکاتب که تحقیق صورت گرفته است واقعاً چیزهای بودند که واقعیت ها را انعکاس می دهد ما بسیار زیاد خوش شدیم رضایت مردم از این بیشتر بوده پروسه رقابتی یک پروسه فوق العاده است بالای کیفیت تاثیر مثبت دارد و کیفیت که امروز ما داریم از نتیجه همین پروسه است. ”

 

هر چند نهاد کارپوه کیفیت تدریس در مکاتب شهر کابل را تاحدی قناعت بخش عنوان میکند اما متعلمین در مکاتب کابل و ولایات همواره از کمبود معلمین مسلکی و تعمیر مکاتب، مشکلات در نصاب و عدم امکانات لازم شکایت دارند.

 

در همین حال مقامات وزارت معارف تاکید می کنند که همواره تلاش می نمایند تا با حل کردن مشکلات متعلمین در مکاتب زمینه آموزش با کیفیت را برای آنان فراهم سازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار