افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

بهار و گرم شدن تنور جنگ

بهار شادابی و زنده شدن دوباره طبیعت است و فصل گل و باران و رشد گیاهان و فصل کشت و کار و تلاش و زحمت است. در این فصل دهقان ها زمین های شان را شخم می زنند و دانه می کارند و چشم به حاصل درختان و زمین خود در تابستان دارند. اما در کشور جنگ زده ای چون افغانستان، بهار تنها بوی زندگی و سرزندگی و شادابی ندارد، بلکه همراه با آن پیام جنگ و تشدید خشونت ها نیز همراه است. جنگجویان طالب که زمستان ها را به خاطر زمستان های سرد افغانستان نمی توانند به جنگ علیه دولت بپزدازند و معمولا نفسی تازه می کنند، با آغاز بهار و فصل گرما برای جنگ و حمله های تازه آمده می شوند، و بهار فصلی می شود که جنگ و خشونت در کشور جان می گیرد.

 

امسال خشونت های بهاری از هم اکنون با اسارت سی و یک تن ازهموطنان در ولایت زابل که تا کنون نیز آزاد نشده اند، آغاز شده است. عملیات های بزرگی به منظور تصفیه طالبان و دیگر گروه های دهشت افگن در شماری از ولایات به راه انداخته شده است. حملات و جنگ و گریزهایی به صورت متواتر در جریان است و هر از گاهی در یکی از ولایات کشور شماری از طالبان کشته و زخمی می شوند و یا شماری از مردم عادی و نیروهای نظامی کشور به دست طالبان کشته و زخمی می شوند. طالبان همان گونه که از سالهای قبل برنامه داشته اند، می خواهند مناطق بیشتری را به تصرف خود در آورند و یا ناامن سازند. طالبان قصد ناامن سازی شمال کشور را نیز داشته و دارند که در بعضی ازمناطق تا حدودی به نیات خود نیز رسیده اند. هشدارهای پی در پی به حکومت در مورد اینکه باید جلو طالبان در این مناطق گرفته شود، نیز به جایی نرسیده است و در بسیاری از مناطق شمال نیز طالبان، تحرکات آرام و خزنده ای برای ناامنی این مناطق دارند.

 

دولت افغانستان همواره در آستانه بهار وعده و وعیدهای زیادی می دهد که کاملا آماده مبارزه با طالبان و دیگر حلقات و شبکه های افراط گرا در کشور است، اما به فرا رسیدن سال نو و فصل بهار، کمتر اثری از این وعده دیده می شود و بیشتر همان وضعیتی است که پیش از آن نیز بوده است. سالهای گذشته نیز بر همین منوال پیش رفته است در فصل گرما، صحنه های جنگ داغ بوده است.

 

از قراین پیداست که سال آینده خورشیدی، تحرکات طالبان و دیگر نیروهای هراس افگن در افغانستان بیشتر خواهد بود. دولت افغانستان هر چند از حالا می گوید که آمادگی کامل برای مبارزه با هر نوع حملات طالبان را دارد، اما از حرف تا عمل فاصله ای بسیار است. دولت باید توجه داشته باشد که تحرکاتی که تحت نام های مختلفی در جریان است و به هدف برهم زدن امنیت کشور فعالیت می نماید. دولت باید با برنامه های جدی در مقابل هر نوع تحرکات طالبان واکنش های جدی و مطمینی را داشته باشد.

 

اداره شدن وزارت خانه ها توسط سرپرست ها برای ماه های متوالی برای افغانستان پرهزینه بوده است. وزارت خانه هایی چون وزارت دفاع ملی که تا هنوز هم توسط سرپرست اداره می شود و همین گونه دیگر پست های دولتی که در مرکز وولایات توسط سرپرست های اداره می شود، تاثیر منفی بر امنیت کشور دارد. طالبان ثابت کرده اند که در استفاده از هر گونه فرصت هایی که به خاطر ضعف دولت و اشتباهات و ناکامی های دولتمردان به وجود آمده است، لحظه شماری کرده اند.

 

دولت افغانستان در ماه های گذشته بیشتر درگیر در مسایل سیاسی بوده است. هزینه و انرژی ای که از دولت به خاطر حل اختلافات سیاسی به مصرف رسیده است برای طالبان یک فرصت طلایی به وجود آورد که بتوانند در مقابل دولت صف آرایی های جدی و تازه ای بکنند. گذشته از اینکه دولت مدعی پیشرفت هایی در پروسه صلح است و امیدواری هایی نیز به وجود آمده است که پروسه صلح وارد فاز جدیدی شود، اما تجربه ثابت ساخته است که پروسه صلح همیشه شکننده بوده است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار