افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

بن کی مون در مورد نقض حقوق افغانها نگرانی دارد

 
سرمنشی ملل متحد در یک گزارشی که دیروز به نشر رسانده گفته است، بعد از نشر خبرها در مورد اینکه قوای امنیتی افغان در پامال کردن حقوق بشر در افغانستان دست دارند، موضوع دفاع از حقوق بشر در اولویت ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان قرار گرفته است.

در حالی که صحبت ها در مورد انتقال مسوولیت های امنیتی به قوای افغان بر سر زبانهاست و مهلت تعین شده به این کار هر روز نزدیک تر می شود، نگرانی ها در مورد پامال شدن حقوق مردم توسط قوای امنیتی افغان هم بیشتر شده است.

به اساس برنامه حکومت افغانستان که پیمان ناتو هم از آن حمایت می کند، در اکثر نقاط افغانستان پولیس محلی تشکیل گردیده که به گفته مقامات امریکایی بعد از خروج قوای محارب خارجی از کشور، نقش آن خیلی مهم خواهد بود، مخصوصاً در مناطقی که شورشیان فعال می باشند و قوای رسمی امنیتی حضور جدی ندارند.

اما تنقید کننده گان این برنامه می گویند که پولیس محلی افغانستان جوابگو نیست و به مردم عام تهدید بار می آورد.

سرمنشی ملل متحد می گوید، هر چند در بعضی مناطق با ایجاد پولیس محلی امنیت بهتر شده، اما پامال گردیدن حقوق مردم عام توسط این افراد منبع نگرانی هم می باشد.

به گفته بن کی مون، پولیس باید با طرز العمل درست کار کند، جوابگو باشد، فرماندهی و سیستم کنترول در آن ایجاد شود و آنها با قوای نظامی و پولیس دولتی افغانستان مربوط گردند.

سرمنشی ملل متحد در گزارشی که در 5 ماه مارچ ترتیب شده است می گوید، بعد از نشر خبرها در ماه اکتوبر در مورد اینکه قوای امنیتی و پولیس افغانستان توقیف شده گان از جمله اطفال را منظم شکنجه می کنند و در بعضی زندان ها قاعده های بین المللی پامال می شود، نماینده گی سازمان ملل متحد در افغانستان بررسی و نظارت توقیفگاه ها را آغاز نموده است.

بعد از هشدار سازمان ملل متحد در این مورد، قوای بین المللی تحت رهبری ناتو در افغانستان از فرستادن محبوسین به 16 زندان در افغانستان دست کشیدند، اما به گفته سرمنشی ملل متحد بعد از آنکه نیرو های کمک به امنیت «آیساف» تفتیش و تریننگ را در این زندان ها آغاز کردند، 12 زندان دوباره برای انتقال محبوسین آماده شدند.

با اشاره به 1600 کارمند ملکی سازمان ملل متحد در افغانستان، سرمنشی ملل متحد می گوید که دفاع و تقویه حقوق بشری تمام افغانها باید در سال آینده و سال های بعد از آن در محراق توجه این افراد در افغانستان قرار داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار