افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

بلخی: مشکلات بیجا شده گان حل می گردد

به اساس معلومات، در سال های اخیر بخاطر افزایش ناامنی ها در کشور بیجا شدن خانواده ها از یک ولایت به ولایت دیگر افزایش یافته است.

 

در حالی که ادامه نا امنی ها، مشکلات اقتصادی، بیکاری و بی جا شدن هزاران خانواده در افغانستان به یک مشکل بزرگ مبدل گردیده، اما وزارت مهاجرین و عودت کننده گان تلاش می کند با عملی ساختن پلان استراتیژیک پنج ساله این مشکلات را حل کند.

 

مسوده این پلان لستراتیژیک روز گذشته در جمع روسای امور مهاجرین سی و چهار ولایت از سوی وزارت مهاجرین وعودت کنندگان ارایه گردید.

 

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده گان در این نشست گفت: در این مسوده نظریات و پیشنهادات روسای امور مهاجرین ولایات نیز در نظر گرفته شده و بعداً به شورای وزیران فرستاده می شود.

 

آقای بلخی همچنان گفت: با عملی شدن این پلان استراتیژیک بیشتر مشکلات بیجا شده گان حل می گردد.

 

“به هیچ وجه در وزارت علاقمندی وجود ندارد که بیجا شده گان بیجا بمانند کمک های عاجل برای آنها صورت بگیرد این سیاست دولت و سیاست امور مهاجرین است، بیشتر روی این مساله صحبت نمایم که راه حل مشکل بیجا شده گان که ما در کشور نداشته باشیم چه است روی راه حل اساسی باید فکر کنیم که چگونه می توانیم به صورت اساسی مشکل بیجا شده داخلی را حل نمائیم که دیگر چیزی بنام بیجا شده داخلی نداشته باشیم.”

 

در این نشست علاوه بر مقامات وزارت مهاجرین، رؤسای شورا های ولایتی، نماینده های برخی از ارگان های دولتی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، یو ان اچ سی آر و برخی از موسسات خارجی نیز اشتراک کرده بودند.

 

به اساس معلومات این وزارت، در سال های اخیر بخاطر افزایش ناامنی ها در کشور بیجا شدن خانواده ها از یک ولایت به ولایت دیگر افزایش یافته است.

 

این وزارت می گوید: در سال 2015 میلادی رقم افراد خانواده های بیجا شده در کشور به یک میلیون تن می رسد.

 

مقامات وزارت مهاجرین و عودت کننده ها می گویند: حکومت تصمیم گرفته است که به همکاری 18 ارگان دیگر فرهنگ از یکجا به جای دیگر رفتن را از میان بردارد.

 

این تصمیم در حالی از سوی حکومت گرفته شده که هم اکنون در اکثر ولایات بسیاری از خانواده ها از مناطق خویش به جاهای امن پناه برده اند.

 

جسور مهمند رییس مهاجرین ولایت بغلان گفت: صدها خانواده در این ولایت بخاطر درگیری های اخیر بیجا شده است .

 

“فعلاً ما سه کمپ اساسی داریم که تقریباً بیشتر از 400 فامیل بشمول عودت کننده ها زندگی می کنند، مشکلات شان در قسمت آب و برق است تعلیم است و کلینیک است خدمات اساسی که ضرورت هر شهروند است به اینها هم ضرورت است که ندارند دولت باید توجه کند خصوصاً وزارت مهاجرین و عودت کننده ها تا بیجا شده گان به وطن اصلی خود برگردند.”

 

محمد فاضل رییس امور مهاجرین ولایت کنر در مورد مشکلات بیجا شده گان دراین ولایت گفت :

 

“در این جا دولت جا ندارد که آنها مسکن گزینند به شکل دسته جمعی یا کمپ آنها بشکل همسایه زندگی می کنند، اکثراً کرایه از توان آنها پوره نیست، اکثراً در یک خانه دو یا سه تا چهار فامیل زندگی می کنند وضعیت در کنر بسیار خراب است از سوی دیگر هیچ کمک برای آنها نمی شود به همین اساس در کنر بیجا شده گان با مشکلات سخت مواجه اند. پیشنهاد ما اینست که این بیجا شده گان در ولایات همجوار که جای است فرستاده شوند.”

 

برخی از روسای امور مهاجرین ولایات گفتند که در کنار نا امنی، در بعضی مناطق، نقض حقوق بشر، خشونت، غصب جایداد های مردم از سوی زورمندان، ضعف حاکمیت قانون و کار های غیر قانونی سبب شده تا شماری از خانواده ها مناطق خود را ترک کنند.

 

کارشناسان تأکید می کنند که حکومت باید برای حل این مشکلات تدابیر جدی را اتخاذ کند.

 

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می گوید: زمانیکه پلان استراتیژیک پنج ساله که از سوی این وزارت در نظر گرفته شده تصویب شود، مشکل بیجا شدن و بیجا شدگان حل خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار