افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بعد از 49 روز، روند بازشماری آرا به پایان رسید

البته عزیزان هموطن نباید خیلی دلخوش باشند زیرا هنوز کار به پایان نرسیده و قرار است پس از این بازشماری، روند ابطال آرای تقلبی که اکنون 70 درصدش پیش رفته، تکمیل شود که احتمالا چند روزی زمان خواهد برد.

 کمیسیون انتخابات اعلام کرد که روند بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بالاخره بعد از هفت سکته، پایان یافت و بزودی نتایج نهایی آن اعلام خواهد شد.

براساس اعلام سخنگوی کمیسیون انتخابات، روند بازشماری 22 هزار و 828 صندوق رای‎گیری دور دوم که از 26 سرطان با حضور ناظران ملی و بین‌المللی آغاز شده بود روز گذشته (13 سنبله) در نبود ناظران دو تیم انتخاباتی به پایان رسید.

البته عزیزان هموطن نباید خیلی دلخوش باشند زیرا هنوز کار به پایان نرسیده و قرار است پس از این بازشماری، روند ابطال آرای تقلبی که اکنون 70 درصدش پیش رفته، تکمیل شود که احتمالا چند روزی زمان خواهد برد.

طبق گزارشات کمیسیون انتخابات از مجموع شش هزار حوزه رای دهی تاکنون آرای بیش از 500 محل باطل اعلام شده است که خود درصد قابل توجهی از آرای دور دوم را کاهش خواهد داد.

البته به کار به اینجا ختم نمی شود چرا که تیم انتخاباتی داکتر عبدالله گفته است تا زمانی که گفتگوهای سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی به نتیجه نرسد، کمیسیون انتخابات نباید نتیجه ی بازشماری آرا را اعلام کند.

ظاهرا بعد از قهر و آشتی های فراوان میان دو تیم اصلاحات و همگرایی و تحول و تداوم، از چهارشنبه شب مذاکرات سیاسی میان نمایندگان دو تیم از سرگرفته شده و تا فردا شنبه ادامه خواهد داشت.

بنا به گفته ی حاضران این نشست، طرح جدیدی توسط تیم اشرف‌غنی احمدزی برای حل و فصل اختلافات سیاسی و فنی انتخابات ارایه شده که نمایندگان هر دو تیم در مورد آن رایزنی می‌کنند.

گفته می شود در این نشست تیم انتخاباتی داکتر عبدالله خواستار ریاست کابینه دولت آینده شده است و تیم تحول و تداوم گفته است: تا زمانی که تیم اصلاحات و همگرایی دست از خواسته‌های غیرقانونی خود بر ندارد، نمی‌توان امیدوار بود که دو تیم انتخاباتی به نتیجه مطلوبی دست یابند.

یعنی باز هم درگیری و چالش در این نشست اخیر. یعنی باز هم عدم توافق و ادامه ی رجزخوانی. یعنی باز هم ناامیدی در تشکیل دولت وحدت ملی.

به هر حال چاره ای نیست جز اینکه یک هفته ی دیگر هم صبر کنیم تا هم نتیجه مذاکرات و هم روند ابطال آرا اعلام شود تا ببینیم نتیجه طولانی ترین انتخابات جهان چه خواهد شد: اشرف غنی یا عبدالله ؟!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار