افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

بسیج مردمی می تواند بدخشان را نجات دهد

در سال جاری این سومین باری است که حملات مختلفی توسط طالبان به بدخشان انجام شده است. در هر کدام از حملات عده زیادی سربریده و کشته شدند. در این حملات ولسوالی وردوج و یمگان سقوط کرد. با وجود تجاربی که در بدخشان وجود داشت، چرا از سقوط شهرها جلوگیری نشد؟ آیا حکومت توان مهار شورشیان را در بدخشان دارد؟ اگر این وضعیت ادامه یابد چه سرنوشتی در انتظار بدخشان است؟

 

واقف حکیمی عضو رهبری و سخنگوی حزب جمعیت در برنامه «آماج» گفت: حدود دو هفته قبل در بدخشان نماینده های مهم بدخشان جمع شده و کنفرانسی را ترتیب دادند که در آن پیشنهاداتی را برای مهار ناامنی در بدخشان ارایه دادند. اگر به آن توصیه ها عمل می شد، حالا ناامنی های جدید را نمی داشتیم. حکومت وعده داده بود که به آن توصیه ها عمل می کند اما چنین نکرد.

 

وی از دولت تقاضا کرد که به این پیشنهادات رسیدگی نمایند و افزود: در مجلسی که در وزارت دفاع تشکیل شده بود، نمایندگان بدخشان درپارلمان، بسته تقاضا و پیشنهادات مردم را به مسوولین دولت، وزیر دفاع، معین امنیت، وزارت داخله، رییس امنیت و کسانی دیگر ارایه کردند. یقین دارم که این بسته پیشنهادی از طرف مسوولان بلندپایه حکومت و رییس جمهور هم باید منتقل شده باشد.

 

حکیمی، در خصوص تاریخچه بدخشان در برابر طالبان گفت: از ابتدا تا امروز دولت در سیاست گذاری های دفاعی اش در افغانستان دچار مشکل بوده است. حالا تمام اتکای دولت به نیروهای دولتی است. در حالیکه انگیزه کافی در مردم در مقابله علیه طالبان وجود دارد. یک سری از اشتباهات دولت است که باعث نفوذ طالبان هم در بدخشان و هم در جاهای دیگر شده است. فراموش نکنیم حتی زمانی که طالبان از بدخشان در میان عسکر و افسر در سراسر افغانستان نیروهایی داشتند، در دوره مقاومت نتوانستند به بدخشان نفوذ کنند و حتی چند حمله گسترده ای را که از خارج افغانستان به بدخشان صورت داده بودند در داخل بدخشان شدیداً سرکوب شد. در هیچ جایی نتوانستند جای پا باز کنند.

 

سخنگوی حزب جمعیت در ارتباط با چگونگی نفوذ طالبان به بدخشان اظهار کرد: سوال اینجاست که بدخشان که باید یکی از قلعه های محکم در برابر طالبان باقی می ماند طالبان چگونه در آنجا نفوذ کردند. این همان سیاست های اشتباه دولت است. به طوریکه همان کسانی که قبلاً در دوران مقاومت مدافعان سرزمینشان بودند امروز خود را کنار کشیده اند. فرماندهان مجاهدین خود راکنار کشیده اند چرا که دولت دیگر بهایی به آنها نمی دهند. حالا هم اگر مردم بدانند که حکومت نمی تواند از عهده ناامنی برآید با خیزش های خود طالبان را محدود می کنند.

 

وی در خصوص چگونگی حفظ معدن لاجورد گفت: موقعیت معدن لاجورد بدخشان موقعیتی بسیار مطمین از لحاظ امنیتی است. اگر دولت توجهی هر چند کم به این معدن نماید طالبان هرگز نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند. از بالا و از ولسوالی کران بدخشان از یک طرف به ولایت پنجشیر متصل است. از طرف دیگر به پاکستان و توپخانه متصل است که آنجا هم یک منطقه استراتژیک تلقی می شود. در کران روحیه ضد طالب بسیار قوی است و رهبران و فرماندهان مجاهدین در آنجا قرار دارند. از طرف دیگر هم اگر نیروهای امنیتی تقویت شوند در آنجا طالبان هر گز به معدن لاجورد دست نخواهند یافت. چیزی که باعث تقویت طالبان شده است جنگ بر سر منافع معدن لاجورد بدخشان است که متاسفانه در این سیزده سال برنامه مشخصی نداشته است. در این میان طالبان هم از آن استفاده کرده و باجهای زیادی گرفته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار