- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بسیج مردمی برای از بین بردن کشتزار های کوکنار در نورستان

[1]

مقام های محلی در ولایت نورستان می گویند که ماموران پولیس 18 جریب زمین در بخش های از ولسوالی نورگرام ولایت نورستان را به کمک مردم تخریب کرده اند.
سمونمل عبدالقادر کوهستانی مدیر مبارزه با مواد مخدر در ولسوالی نورگرام به خبرگزاری بخدی گفت: “کمپاین مبارزه با کشت کوکنار از 21 ماه ثور (دوازه ده روز پیش) در ولسوالی نورگرام آغاز شد و روز گذشته با موفقیت پایان یافت.”
آقای کوهستانی می گوید که حضور مردم در زمان اجرای این برنامه (کمپاین نابودی کشتزار های کوکنار) در ولسوالی نورگرام کم سابقه بوده است.
در ویدیویی که دفتر مطبوعاتی ولایت نورستان در اختیار رسانه ها قرار داده، صدها باشنده محل به شمول کودکان با وسایل دست داشته، بته های کوکنار را از بین می برند.

همکاری گسترده مردم نورستان برای جلوگیری از کشت کوکنار، پیش از این در افغانستان سابقه نداشته است.
ولسوالی نورگرام در غرب نورستان از مناطق نسبتا گرم این ولایت است که در بخش های این ولسوالی کوکنار کشت شده است.
مدیر مبارزه با مواد مخدر ولسوالی نورگرام می گوید که ماموران پولیس در جریان دوازده روز کمپاین، تمامی کشتزار های کوکنار در این ولسوالی را از بین برده اند.
نگرانی های بین المللی
باوجود تلاش های جهانی در یک دهه گذشته در راستای “مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان” این کشور همچنان در سطر بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان قرار دارد.
گزارش ها حاکیست که در حال حاضر، هزاران هکتار زمین در بخش های از کشور خشخاش کشت شده است.

پیش از این، بانکی مون سرمنشی سازمان ملل هشدار داده بود، تا زمانیکه اقتصاد افغانستان به کشت کوکنار وابسته باشد، ثبات در این کشور تامین نخواهد شد.
براساس آماری که سال گذشته از سوی این سازمان به نشر رسیده تجارت مواد مخدر پانزده درصد تولید ناخالص در افغانستان را تشکیل می دهد.
مقام ها در سازمان ملل می گویند، تا زمانیکه اقتصاد این کشور به کوکنار وابسته باشد انتظار نداریم امنیت در افغانستان بهبود یابد.
دفتر مطبوعاتی ولایت نورستان امروز (سه شنبه) با نشر خبرنامه ای اعلام کرده است که هشت قریه در ولسوالی نورگرام از وجود کشتزار های کوکنار پاکسازی شده است.

بخدی