افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, اقتصادی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

بزودی؛ اشتغال زایی در ولایات مختلف

سویدن

براساس راپورات رسیده، به کمک سویدن ۱۴هزار شغل تازه در کشور ایجاد می‌شود.

وزارت احیا و انکشاف دهات برای ۱۳هزار و ۹۲۹ تن، از طریق کمک‌های تازه‌ی کشور سویدن در ولایت‌هایی که ضرورت بیشتر احساس می‌شد، شغل ایجاد می‌کند.

در کنفرانس مشترکی که انجنیر نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات و اندریس سابیرگ سفیر سویدن مقیم افغانستان در مرکز رسانه‌های حکومت داشتند، خبر از کمک حدود ۹ ملیون دالری سویدن به افغانستان دادند.

انجنیر نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات، ضمن قدردانی و سپاس‌گزاری از کشور سویدن به پاس کمک‌هایش در بخش‌های بازسازی و توسعه‌ای، گفت که کمک تازه‌ی سویدن در ایجاد زمینه‌های اشتغال، کاهش فقر، بازسازی و نوسازی و راه‌اندازی پروژه‌های انکشافی ارزنده است و مردم افغانستان قدر آن را می‌دانند.

وزیر احیا و انکشاف دهات در سخنانش در کنفرانس مشترک با سفیر سویدن گفت: قرار است از طریق این کمک تازه، ولایت‌هایی که بسیار نیازمند باشند، تحت پوشش برنامه‌ی کاریابی قرار گیرند، ما بیشتر مناطقی را تحت پوشش قرار می‌دهیم که مهاجران و بی‌جاشد‌ه‌گان در آن زنده‌گی می‌کنند.

آقای درانی گفت: عملی شدن این پروژه در مجموع ۵۴۳ هزار و ۲۲۱ روز کاری ایجاد می‌کند، یعنی برای ۱۳ هزار و ۹۲۹ تن، زمینه‌ی کار موقت فراهم می‌شود، ما تلاش می‌کنیم تا پروژه‌هایی که بازدهی و تأثیرات اقتصادی بیشتر داشته باشد را تطبیق کنیم، این پول برای کاریابی، در چوکات برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی مصرف می‌شود.

وزیر احیا و انکشاف دهات هم‌چنان گفت: در برنامه‌ی میثاق شهروندی، یکی از اهداف این است که برای مهاجرین بازگشته و بی‌جاشده‌گان داخلی زمینه‌ی کار فراهم شود و هم‌چنان هدف دیگر این است تا برای زنانی که خانواده‌هایشان بی‌سرپرست است، شغل ایجاد شود.

در همین حال اندریس سابیرگ سفیر سویدن در این کنفرانس خبر داد که همکاری‌های آن کشور برای افغانستان بلند مدت است و ادامه دارد.

سفیر سویدن در افغانستان گفت: همکاری‌های سویدن در بخش‌های توسعه‌ای تا ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند، ما یک تعّهد بلندمدت برای توسعه و پیش‌رفت افغانستان داریم؛ برای رسیده‌گی به وضعیت مردم نیازمند، حکومت افغانستان برنامه‌ی MCCG را زیر چتر پروگرام میثاق شهروندی آغاز کرده است، پولی که در این زمینه مصرف می‌شود، فرصت‌های کاری کوتاه‌مدت را با بازدهی بهتر برای قشر آسیب‌پذیر جامعه‌ی قریه یی فراهم می‌کند.

سفیر سویدن گفت: ما امروز خوشحالیم و از همین تریبون به شما اعلام می‌کنم که کشور سویدن تصمیم گرفته است تا پروگرام MCCG را توسط بانک جهانی و ARTF حمایت کند، ما نزدیک به ۹ ملیون دالر در این پروگرام تخصیص داده‌ایم.

او افزود که این برنامه، زمینه اشتغال عمومی را به هدف ترویج انکشاف اجتماعی، حمایت و حفاظت از افراد مفلس و آسیب‌ذیر جامعه مساعد می‌سازد که فعالیت‌هایی چون ساختن سرک‌ها، حفظ و مراقبت زیربنا‌ها، بازسازی امکانات خدمات اجتماعی و دیگر بخش‌ها را در بر می‌گیرد.

سفیر سویدن هم‌چنان گفت در این برنامه، به نیازهای زنان نیازمندی که سرپرستی یک خانواده را به دوش دارند، نیز رسیده‌گی خواهد شد.

گفتنی است که وزارت احیا و انکشاف دهات تا کنون از طریق برنامه‌ی همبستگی ملی ۱۲ هزار و ۸۲۹ پروژه را در بخش‌های ترانسپورت، آب‌رسانی و آب‌یاری به هزینه‌ی بیش از ۹۱ ملیون دالر در قالب ۹ هزار و ۹۷۷ شورا در ۳۴ ولایت، تطبیق کرده است که در پی آن، ۱۳ ملیون و ۶۰۰ روز کاری ایجاد شده است. در تطبیق این پروژه‌ها، برای ۷۷۲ هزار تن، زمینه‌ی کار موقت و برای یک هزار و ۳۲۰ انجنیر و کارمند اجتماعی، زمینه‌های کار دوام‌دار فراهم شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار