افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بزرگان قومی کندز: غنی به هیچ یک از وعده هایش عمل نکرده است!

صد روز از سقوط کندز به دست طالبان می‌گذرد؛ اما طالبان هنوز هم در اطراف شهر فعالیت دارند. مردم و بزرگان قوم در کندز با انتقاد از رئیس جمهور می گویند که آقای غنی تاکنون به هیچ یک از وعده هایش عمل نکرده است.

سمیع الله باشنده ی شهر کندز می گوید: “ما از زنجیر شهر بیرون شده نمی‌توانیم؛ اما رئیس جمهور و رئیس اجرائیه در تلویزیون از تأمین امنیت ما سخن می‌گویند”.

درهمین حال فرمانده پولیس کندز می‌گوید که برنامه‌هایی روی دست دارند که بربنیاد آن تهدیدها از این شهر دور خواهد شد.

طالبان در ولسوالی‌های اطراف کندز فعالیت گسترده‌ای دارند، ولسوالی امام صاحب و دشت ارچی این روزها به یکی از پایگاه‌های مهم طالبان در شمال شرق کشور مبدل شده است و طالبان تجهیزات زرهی را که در سه روز حاکمیت‌شان از شهر کندز به دست آورده‌اند را در مکان‌های مصئون در این ولسوالی‌ها نگهداری می‌کنند و گفته می‌شود که مراکز آموزشی نیز در این شهرها ایجاد کرده‌اند.

حاجی غلام سخی بزرگ قوم در کندز در این باره گفت: “از بندر امام صاحب به آن طرف همه طالبان استند و امنیت ما تنها در همین سرک‌ها است و در داخل و بیرون طالبان فعالیت دارند.”

برخی از فرماندهان ارتش می‌گویند که اکنون آنان در حالت دفاعی به سر می‌برند و مجهز بودن طالبان با وسایط زرهی کار را بر این نیروها بسیار دشوار ساخته است و به طالبان دست بلندی داده است.

قسیم جنگل باغ فرمانده پولیس کندز می‌گوید: “در اطراف شهر طالبان فعالیت دارند، اما ما عملیات‌ها و برنامه‌هایی روی دست داریم که چطور آنان را از بین ببریم.”

یکی دیگر از پهلوهای نامناسب دیگر زندگی در شهر کندز این است که کندزیان در شب هنگام نمی‌توانند از خدمات مخابراتی بهره ببرند، طالبان کم از کم ۱۳ پایه مخابراتی را به آتش کشیده اند.

فرهاد باشنده شهر کندز در این باره افزود: “از ساعت شش به بعد تلفن‌های ما قطع می‌شود و تا شش صبح کار نمی‌کنند.”

طالبان در این شهر به اندازه‌ای فعال هستند که اگر شرکت‌های مخابراتی به خواست آنان کار نکنند، ادامه فعالیت‌های شرکت‌های مخابراتی را به چالش می‌کشند و همه نظاره گر هستند.

حمدالله دانشی سرپرست ولایت کندز در این باره خاطرنشان کرد: “پس از آغاز عملیات‌های شبانه بخاطر کوتاه ساختن فعالیت‌های استخباراتی ما، طالبان این کار را کرده‌اند”.

پس از سقوط شهر کندز رئیس جمهور دوبار و هر بار با پیام‌ها و وعده‌های گوناگون به این شهر رفت؛ مهمترین وعده رئیس جمهور این بود که امنیت به خانه‌های مردم کندز باز خواهد گشت و زندگی را در این شهر به حالت عادی درخواهد آورد، اما رئیس جمهور کدام یک از وعده هایش را عملی کرده است؟

محمد نسیم یکی از بزرگان قوم در کندز ادامه داد: “رئیس جمهور از تمامی وعده‌هایی که داده است حتا یکی آن را هم عملی نکرده است و ما امیدوار هستیم که حکومت به وعده هایش رسیده گی کند.”

یکی از اقدامات رئیس جمهور بعد از سقوط کندز تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب برای روشن شدن علت سقوط این شهر بود.

هرچند این کمیسیون در گزارش ۲۰۰ صفحهای خود علتهای سقوط شهر کندز را برجسته ساخت، اما تاهنوز این گزارش همگانی نشده است و این هیأت یک گزارش ۴۰ صفحهای را در اختیار رسانه ها قرار داد، این درحالی است که هیچ یک از اعضای این کمیسیون هم نمیخواهند که در این باره چیزی بگویند.

آقای امرالله صالح رئیس این کمیسیون در صفحه‌ی فیس بوک خود در پاسخ به پرسشی در این باره نوشته است: “حیطه‌ی صلاحیت‌های من همان بود که کردم. مسایل بعدی مربوط میشود به بزرگان قدرت. صلاح ممکلت خویش خسروان دانند.”

فاطمه عزیز نماینده کندز در مجلس نماینده‌گان معتقد است: “تاهنوز هیچ روشن نیست که گزارش هیأت حقیقت‌ یاب چه شد؟ و چرا آن کسانی که در این گزارش گفته شده بود که در ارگ هستند و سبب سقوط کندز شده‌اند درباره‌ی آنان تصمیم گرفته نشد.”

اکنون که فصل سرما است از تحرک طالبان در برخی از میدان‌های جنگ کاسته شده، راه اندازی عملیات‌های گسترده از بهر سرکوب طالبان در این فصل بسیار اثرگذار گفته شده است و این نیروها برای بازگشت امنیت کندزیان باید دشواری‌های زیادی را پشت سر بگذارند تا زندگی یک بار دیگر در کندز جان بگیرد و لبخندها و خوشی‌های کندزیان پایدار بماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار