افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 20 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

بزرگان، آقازادگان و نورچشمی ها سال نو تان مبارک!

با فرا رسیدن نوروز و سنت دیرینه دید و بازدید و تبریکات بهاری و پوشیدن جامه ها و خانه های برخی در قبال به فنا رفتن برخی دیگر و تباهی جامه ها و سرپناه های عده ای می پردازیم به تقابل های دو دسته ای که سال نو دارند و سال نو ندارند یا عید و عزای شان یکی است.

 

خانوارهای 30 هزاره ی ربوده شده پس از مرز عودت به افغانستان توسط گروهی نامعلوم که حتی طالبان جان بر کف نیز مسوولیت آن را بعده نگرفتند و در مکانی معلوم اما مجهول در زابل یا غزنی بسر می برند یا جان به جان آفرین تسلیم کرده اند امسال سال نو ندارند و اگرچه هرسال نو شان با سال نو اعیان فرق داشته است اما امسال عید و عزای شان یکی است.

 

ابوذر تنها بازمانده خانواده مورد انتحاری قرار گرفته احمد خبرنگار و نیز ابوذرهایی که در هتل سرینای کابل دقایقی پس از تحویل سال مورد حمله برنامه ریزی شده ی طالبان با همکاری خاینان داخلی قرار گرفتند امسال سال نو شان بوی خون می دهد و رخت سیاه بر تن دارند.

 

در زیر آوار مانده های رانش زمین در بدخشان و تمامی ناظران مدفون شدن دسته جمعی عزیزان شان و اقوام و اقارب شان در تپه های عکس های یادگاری مسوولان امسال سال نو شان بوی خاطرات زجر آور فقر و تنگدستی می دهد و بیجا شدگی.

 

زنان و دختران جوانی که از عروسی بازمی گشتند و مورد تجاوز گروهی مردان بی ناموس و گرگ صفت در بغلان قرار گرفتند و خودکشی کردند یا زنده اند ولی بارها مرده اند نیز نه خود سال نو دارند و نه دیگر عروسی های شان با خوشی و بدون نگرانی از مردان هم ولایت شان است.

 

دفن شده ها و دفن نشده های برفکوچ سنگین در بدخشان و سالنگ و پنجشیر و پروان نیز عید و عزا نمی دانند؛ بازماندگان و خانوارهای شان بالعکس هرساله که سایه کمرنگی از سال نو داشتند امسال و شاید تا سالهای سال از تحویل سال و از هرچه زمستانی که بهار می آورد بیزار و عزادار خواهند بود.

 

مردمان مناطق مرز نشین و جنوب شرقی که مرکز ناآرام ها و تحرکات گاه و بیگاه مخالفان مسلح و نیز مداخلات شبانه همسایه هم مرز هستند نیز از سال نو و آغاز بهار و گرم شدن تدریجی هوا عزا می گیرند که می دانند 1394 یعنی آغاز حملات طالبان پیشین و داعش پسین و قصه های ناتمام 1393.

 

با این تفاسیر می رسیم به اینجا که ارگ نشینان، وکلای پارلمان و سناتورهای سنا، اعضای شوراهای ولایتی، سفرا، وزرا، روسا، والی ها، قاضی القضات و کارمندان عالی رتبه دادستانی کل و همه اقوام و اقارب حکومت وحدت ملی به همراه آقازاده های شان سال نو تان تبریک باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار