افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

بریتانیا وعده داده ۱۵ میلیون دالر به افغانستان کمک کند!

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پس از دیدار با وحید الله شهرانی وزیر معادن افغانستان در لندن، گفت:بریتانیا ۱۵ میلیون دالر برای استخراج مواد معدنی به افغانستان کمک خواهد کرد، که این پول در سه سال آینده به مصرف خواهد رسید.
کامرون در اجلاسی با حضور وزیر معادن کشورمان و همچنین ده‌ها تن از مقامات، تاجران و سرمایه گذاران بریتانیایی گفت که بریتانیا نقشی عظیم و پرافتخار در تامین ثبات در افغانستان ایفا کرده است، اما اکنون این کشور به شکوفایی، رشد، ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری و ثروت نیاز دارد.
البته اگر از معادن افغانستان بهره برداری درستی صورت گیرد، رسیدن به این اهداف امکان پذیر خواهد بود.

ارزش کلی معادن کشرومان بین یک تا سه هزار میلیارد دالر برآورد شده و عمدتاً شامل طلا، سنگ آهن، مس، لاجورد، نفت و گاز است.
اما عقد قراردادهای مختلف در ده سال اخیر با اتهامات فساد توأم بوده است. از جمله در مورد عقد قرارداد سی ساله با یک شرکت چینی برای بهره برداری از معدن مس عینک در ولایت لوگر، انتقاداتی مطرح شد.
بانک جهانی پیشنهاد کرده است که اعطای امتیاز برای استخراج معادن افغانستان با شفافیت صورت گیرد و قرار است کمک مالی بریتانیا نیز برای بهبود این روند به مصرف برسد.
ارزش کلی معادن افغانستان بین یک تا سه هزار میلیارد دالر برآورد شده و عمدتاً شامل طلا، نگ آهن، مس، لاجورد، نفت و گاز است.
شرکت‌های بریتانیایی استخراج معدن، خواهان رقابت سالم، تضمین یک روند شفاف و بهبود توانایی‌های فنی نهادهای مربوط در افغانستان هستند.

وزیر معادن کشورمان نیز ضمن انتقاد از روند گذشته، از کمک‌های بریتانیا استقبال کرد و گفت، افغانستان می خواهد در درازمدت به توسعه پایدار دست یابد…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار