افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزرای جلسه کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا در قصر سپیدار

عبدالله

 

در نخست این نشست، نماینده اداره ملی حفاظت محیط زیست گزارش مفصل از پیشرفت کار مصوبات نشست قبلی به اعضای جلسه ارائه نموده افزود: برای نابودی زباله های کلینیکی،‌ کاهش آلودگی صدا، بررسی ذخایر نفت و گاز، بررسی آلودگی در شهر جلال آباد اقدامات جدی صورت گرفته و فعالیت جریان دارد.

 

رئیس اجرائیه هدایت داد بمنظور توجه بیشتر مقامات محلی ولایت ننگرهار در حفاظت از محیط زیست از جانب ریاست اجرائیه با هم آهنگی اداره ملی حفاظت محیط زیست مکتوب صادر گردد.

 

همچنین نماینده اداره ملی حفاظت محیط زیست علاوه نمود که تخریب محیط زیست به اثر خودسری های صاحبان ریگریشن ها در ساحه ارغندی در حال افزایش است، وی تاکید نمود که از سال ۱۳۹۱ به اینطرف تلاش می کنیم که جلو فعالیت های استفاده جویانه و زیانبار را بگیریم اما با تاسف تاهنوز موفق نشده ایم.

 

سپس نماینده وزارت معدن ضمن تائید گفته های نماینده اداره ملی حفاظت محیط زیست اشاره نمود که ریگریشن ها در ساحه ارغندی بگونه خودسر و غیرقانونی به کار شان ادامه میدهند.

 

دکتور عبدالله عبدالله تعهد نمود که به وزارت داخله هدایت میدهد که جلو فعالیت های خودسرانه و فراقانونی ریگریشن ها را بگیرد.

 

دربخش دیگر از نشست نماینده وزارت انرژی و آب، از برداشتن خودسرانه ریگ از دریا ها انتقاد نموده افزود: که این اقدامات برای دریا ها به شدت مضیر میباشد و از رئیس اجرائیه کشور خواست که جلو چنین تحرکات فراقانونی را بگیرد.

 

سپس نماینده اداره محیط زیست از موانع های بزرگ سمنتی، دیوار های کانکریتی و موانع های ترافیکی را از دیگرعوامل آلودگی هوا نامبرده وی همچنین علاوه کرد: که درصورت امکان داشته باشد موانع های بزرگ سمنتی که برای امنیت ادارت کلیدی دولت کارگرفته میشوند، از سر سرکهای عمومی که افزون بر آلودگی هوا منجر به ترافیک نیز میگردد به داخل ادارات به پشت دیوارهای عمومی انتقال یابند.

 

همچنین نماینده اداره ملی محیط زیست به شماری دیگر مشکلات اشاره نموده تاکید کرد که زیربنا های ناقص شهری نیز عامل دیگر برای آلودگی هوا میگردد، بویژه سرک های که در ساحات بادخیز هستند.

 

در بخش دیگر نشست نماینده وزارت مالیه مشکلات فاضلاب را یکی از مهمترین چالش ها فراراه محیط زیست خوانده افزود: که حکومت باید در این راستا اقدام نماید.

 

رئیس اجرائیه هدایت داد که با هم آهنگی اداره ملی محیط زیست به ادارات مکتوب فرستاده شود که در این خصوص رفع چالش فاضلاب اقدامات لازم نماید.

 

در قسمت دیگر جلسه رئیس اداره نورم و استندر گفت: که یکی از راهکارهای که منجر به کاهش آلودگی هوا میگردد استفاده موتر ها از گاز به عوض تیل میباشد.

 

در اخیر مصطفی ظاهر رئیس اداره ملی حفاظت ازمحیط زیست یادآورشد که قبلا گروپ اجرائیوی محیط زیست فعال بود که برنامه های مفید در راستای حفاظت از محیط زیست داشتند و ازمدتی به اینسو غیرفعال میباشد، وی از رئیس اجرائیه خواست که برای فعال سازی مجدد گروپ مذکور توجه نماید.

 

رئیس اجرائیه هدایت داد که برای فعال شدن دوباره این گروپ در شورای وزیران بحث می کند.

 

همچنان در اخیر نشست دکتورعبدالله عبدالله هدایت داد که برای رسیدگی به چالش های محیط زیست وعملیاتی شدن طرح های مطرح شده پیرامون حفظ محیط زیست نشست فوق العاده با حضور وزیر داخله، رئیس امنیت ملی و مسوولین ادارات زیربط در هفته پیش رو تدویر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار