افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری گفت‌وگوهای شورای عالی صلح با نماینده‌گان حزب اسلامی

قرار است دور چهارم گفت‌وگوهای دوجانبه شورای عالی صلح با نماینده‌گان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار فردا در کابل برگزار شود.
شورای عالی صلح می‌گوید که پس‌از برگزاری یک یا دو دور تازۀ گفت‌وگوها با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، این گفت‌وگوها به نتیجه خواهند رسید.

قرار است دور چهارم گفت‌وگوهای دوجانبه شورای عالی صلح با نماینده‌گان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار فردا در کابل برگزار شود.

خواست‌های اصلی حزب اسلامی در گفت‌وگوهای صلح با حکومت این‌هاست: اصلاح نظام انتخاباتی، زمینه‌سازی به بازگشت پناه‌جویان افغان از کمپ شمشتوی پشاور و آزادسازی اسیران حزب اسلامی.

نماینده‌گان این حزب می‌گویند که از میان طرح ۲۵ ماده‌یی صلح با حکومت درباره هژده مادّه به توافق رسیده‌اند و دربارۀ ماده‌های دیگر نیز پیشرفت‌هایی صورت گرفته‌اند.

اما اصلاح نظام انتخابات و نقش محوری احزاب در انتخابات، زمینه‌سازی برای بازگشت باشنده‌گان اردوگاه شمشتوی پشاور به کشور و رهایی زندانیان حزب اسلامی و نیز بیرون‌کشیدن نام‌های رهبران آنان از فهرست سیاه، نکته‌هایی استند که تا کنون روی آن‌ها توافق نشده‌است.

اسماییل قاسم‌یار، عضو شورای عالی صلح می‌گوید: «هر دو جانب ارادۀ سیاسی دارند که به یک توافق به‌هم برسند. اختلافات وجود دارد؛ اختلاف نظر است. هر طرف کوشش می‌کنند امتیازهایی کسب کنند.»

آگاهان به این باور استند که بحران افغانستان از راه جنگ حل نمی‌تواند شد.

محمد ناطقی، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: «با طالبان هم همین تلاش‌ها شد و با حکمتیار هم در همین جهت گام برداشته شده‌است. ما امیدواریم مسئله حل شود و گفت‌وگوها با حکمتیار به نتیجۀ مثبت برسد و آنان از وادی جنگ خارج شوند و به میدان صلح بیایند.»

نادر بلوچ، سناتور می‌گوید: «پیوستن حزب اسلامی به حکومت تأثیرات مثبت دارد. اشخاص و افرادی کلیدی دارند که در نظام و بیرون از نظام کار می‌کنند. من فکر می‌کنم وحدت و همبستگی مردم افغانستان را نشان می‌دهد و زمینه را مساعد می‌سازد به گروه‌های دیگر [که به روند صلح بپیوندند].»

مردمان کشور انتظار پایان جنگ و خون‌ریزی و رسیدن به صلح پایدار را دارند.

گل‌محمد، باشندۀ کابل می‌گوید: «از جنگ چیزی جور نمی‌شود. بلاخره تا چه زمانی جنگ می‌کنند. آمدن آنان حمایت از مردم را نشان می‌دهد.»

مجیب، باشندۀ کابل می‌گوید: «بیایند و به صلح بپیوندند و دیگر به نفع کشورهای همسایه به نفع پاکستان و یا به نفع آی اس آی یا کسانی کار نکنند.»

خوش‌بینی‌ها به‌رسیدن به توافق صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در حالی ابراز می‌شوند که تلاش‌های کابل، اسلام‌آباد، واشنگتن و بیجنگ برای کشانیدن طالبان بر میز گفت‌وگوها تا کنون ناکام بوده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار