افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز مردم بامیان

مردم بامیان، فعالین مدنی، شورای علما و مجاهدین سابق ولایت بامیان طی یک گردهمایی اظهارات اخیر ملا اختر محمد منصور و حمله های راکتی پاکستان را به خاک افغانستان محکوم کردند.

 

چندی پیش ملا اختر محمد منصور که گفته می شود بعد از مرگ ملا عمر جانشین وی شده است، طی پیامی از پیروان خود خواست تا جنگ در افغانستان را ادامه بدهند.

محمد سجاد محسنی سخنگوی شورای علمای بامیان در این مورد گفت:

 

” دولت افغانستان و بخصوص رئیس شورای عالی صلح افغانستان برای ملا عمر نوحه سرایی می کند و فاتحه گیری می کند که این برای ما نا امید کننده است چون ملا عمر و پیروانش تعداد زیادی از مردم این کشور را کشتار کرده اند و نمی دانم این های که برایش فاتحه می گیرند کدام اعمال ملا عمر را بر حق می دانند و ملا عمر را شهید خطاب می کنند. موضوع دیگر نا امید کننده موشک پراگنی پاکستان در خاک افغانستان است که دولت افغانستان بی شرمانه سکوت کرده مانند اینکه هیچ خبر ندارد بنابرین ما اظهارات مولوی منصور را با شدید ترین الفاظ تقبیح می کنیم و این گفته ها را از یک مسلمان و کسی که پیرو قرآن باشد نمی دانیم.”

 

به گفته فعالین مدنی بامیان، طالبان و ملا عمر عامل اصلی قتل عام مردم زیاد در ولایت بامیان هستند و همین طور عامل اصلی تخریب مجسمه های بودا و آثار باستانی بامیان هستند که به همین دلیل هیچ گونه اقدامی برای توجیه این اعمال برای مردم بامیان قابل پذیرش نیست.

صغرا عطایی یکی از فعالین مدنی بامیان در این مورد اضافه گفت:

 

” ملا محمد عمر به عنوان رهبر یکی از بزرگترین گروه های تروریستی، یکی از بزرگترین جنایتکاران جنگی بوده و هیچ اقدامی در راستای توجیه اقدام جنایتکارانه وی قابل پذیرش نمی باشد. بنابرین از دولت افغانستان می خواهیم تا از این اقدامات جلوگیری کند و با عاملین آن برخورد جدی نماید. مخصوصاً سرپرست شورای عالی صلح افغانستان مجبور شود تا سخنانش را پس گرفته و محاکمه شود.”

 

به گفته این مظاهره کننده ها، هنوز خون جوانان بامیان که در جلریز کشته شده اند خشک نشده و نباید به این زودی قتل عام های طالبان فراموش شود.

حیدر علی احمدی رئیس شورای احزاب سیاسی بامیان نیز به نمایندگی از احزاب سیاسی بامیان گفته های ملا اختر منصور را مخالف با ارزش های اسلامی خوانده آنرا محکوم کرد. ​

” ملا اختر محمد رهبر خود خوانده طالبان در این روز ها اظهار نموده است که ما به جنگ و قتل و کشتار مردم افغانستان ادامه می دهیم ما به صراحت اعلام می کنیم که در سیزده سال گذشته که مردم را قتل عام کردید نتیجه ای نگرفتید و جنگ راه حل نخواهد بود. بنابرین ما اظهارات ملا اختر محمد را با شدید ترین الفاظ محکوم می نماییم و شورای هماهنگی احزاب سیاسی بامیان این اظهارات را غیر اخلاقی، غیر انسانی و غیر اسلامی می داند و محکوم می کند.”

 

این در حالیست که خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان در کشور باعث واکنش های متعددی شده است و در بعضی نقاط کشور پیروان ملا عمر برای وی مراسم دعا خوانی برگزار کردند و در دیگر نقاط کشور این مراسم دعا خوانی و توجیه اعمال طالبان را محکوم کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار