افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری کارگاه آموزشی برنامه ریزی ستراتیژیک در کابل

کابل

 

سازمان بین المللی انکشاف حقوق، کارگاه دو روزۀ آموزشی برنامه ریزی ستراتیژیک را برای اعضای شورای عالی لوی څارنوالی در هوتل سرینا در کابل برگزار کرد.

در این برنامه لوی څارنوال افغانستان، معاونان و رؤسای مرکزی لوی څارنوالی اشتراک کرده بودند.

 

بانو “جینیت راین” رییس سازمان بین الملی انکشاف حقوق در افغانستان، که آغازگر برنامه بود گفت:” در ماه های اخیر ما برای راه اندازی یک برنامه با مسوولان لوی څارنوالی، ستره محکمه و وزارت عدلیه صحبت کردیم. حالا ما فرصت یافتیم تا کارگاه آموزشی پلان گذاری استرتیژیک را برای اعضای شورای عالی لوی څارنوالی، که مرجع تصمیم گیرنده در این اداره می باشد، راه اندازی کنیم. در این برنامه روی روش های تخنیکی، چگونگی طرح یک برنامه ستراتیژیک و اجرای آن تمرکز خواهیم کرد. امیدوارم این برنامه  فرصتی  باشد تا نظریان مان را شریک کنیم و از همدیگر بیاموزیم.”

 

څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشوراز همکاری های سازمان بین المللی انکشاف حقوق قدر دانی کرد. وی راه اندازی برنامه را فرصتی برای ظرفیت افزایی در لوی څارنوالی عنوان کرد وگفت:” ما این برنامه ها را با نهاد های دیگر در داخل و خارج از کشور ادامه خواهیم داد.”

 

به باور آقای حمیدی راه اندازی چنین برنامه ها بدین معنا نیست که در لوی څارنوالی ظرفیت وجود ندارد. این برنامه ها در واقع استفاده از فرصت های ممکن برای برنامه ریزی دقیقتر و کاربردی تر است. لوی څارنوال کشور علاوه کرد:” ما ظرفیت های خوبی دور میز شورای عالی لوی څارنوالی داریم. مشکل ترین قضایای جرمی در همین میز فیصله می شود. مسوولیت رهبری اصلاحات ستراتیژیک به عهده ما است. این برنامه ها ما را کمک می کند تا از یک سو از فرصت های پیش آمدع استفاده کنیم و از دیگر سو فکر و برنامه بلند مدت مؤثر داشته باشیم.”

 

گرچند پیش ازین نیز لوی څارنوالی دارای برنامه ستراتیژیک بود. این برنامه در سال 1391 خورشیدی برای پنج سال طرح شده بود. اما به دلایلی این برنامه بلند مدت لوی څارنوالی، بگونه دقیق و کامل تطبیق نشد. آقای حمیدی در این مورد گفت:” در برنامه ستراتیژیک قبلی لوی څارنوالی، بعضی واقعیت های جامعه ما در نظر گرفته نشده بود. امکانات، شرایط  و تسهیلات کافی برای تطبیق این برنامه نیز وجود نداشت. این کارگاه ما را قادر می سازد با توجه به ظرفیت، امکانات و توانایی مان برنامه ستراتیژیک قابل اجرا بسازیم.”

 

به باور لوی څارنوال کشور، یکی از مسوولیت های مهم دیگر لوی څارنوالی تغذیه پالیسی های دولتی است. پس از این لوی څارنوالی باید در پالیسی های عامه بگونه فعال عمل کند.  او در این مورد گفت:” گرچند ما نهاد غیر سیاسی هستیم؛اما سیاست های عادلانه و سیاست های که در حاکمیت قانون و گسترش عدالت در افغانستان کمک کند سهم بگیریم. ما هر روز با قوانین سرو کار داریم. نقطه های ضعف و قوت قوانین بیشتر از یک څارنوال برای کسی دیگر واضیح نیست. ما باید خلا ها و نواقص در قوانین را رفع کنیم.”

 

سازمان بین المللی انکشاف حقوق یکی از نهاد های مهم همکار با لوی څارنوالی است. این نهاد از چندین سال بدینسو در راستای ارتقای ظرفیت و تسهیلات تخنیکی با لوی څارنوالی همکاری می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار