افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نمایشگاه قلم صلح در هرات

از میان چهل اثر خطاطی که در این نمایشگاه گذاشته شده است، سی تابلوی آن از سوی خطاطان هرات کار شده است.

قلم صلح عنوان نمایشگاه مشترک خوش نویسی میان خطاطان افغان و ایرانی است، واژه که سالهاست مردم افغانستان به سراغ آنند.

انجمن خوش نویسان هرات و یکی از خطاطان ایرانی برگزار کننده گان این نمایشگاه هستند، این افراد با قراردادن تابلوهای خطاطی شان پای خیلی از علاقمندان به هنر خطاطی را به این نمایشگاه کشانده اند.

نجیب الله یکی از سه عضو انجمن خوش نویسان هرات در این نمایشگاه است. آقای انوری میگوید از میان چهل اثر خطاطی که در این نمایشگاه گذاشته شده است، سی تابلوی آن از سوی خطاطان هرات کار شده است.

آقای انوری برگزاری اینگونه نمایشگاه را در رشد و شگوفایی هنر مشترک خوشنویسی میان افغانستان و ایران موثر میخواند: ” به تعداد چهل اثر از چهار نفر که سه نفر آن از اساتید انجمن خوش نویسان هرات می باشند و یکی از خوشنویسان ایرانی به نام استاد فارسیان است، در این نمایشگاه آثار خطاطی شان را به نمایش گذاشتند. هدف ما در جهت رشد و شگوفایی و شناساندن هنر و میراث مشترک مان است به همدیگر تا باعث رشد و تعالی این هنر شود. تا ما از تجارب همدیگر استفاده کنیم. لااقل این هنر، هنری بوده است خواستگاه هرات و ایران بوده است. به هر حال بخاطریکه بیشتر آشنا شویم. “

محمد فارسیان تنها خوش نویس ایرانی در این نمایشگاه است که بیش از ده اثر خطاطی اش را به معرض دید علاقمندان به هنر خطاطی گذاشته است.

آقای فارسیان میگوید در این نمایشگاه بیشتر از خطوط نستعلیق، نستعلیق شکسته که به عنوان عروس خطوط یاد میشود کارگرفته شده است.

آقای فارسیان گفت تلاش خواهند کرد تا با استفاده از این نمایشگاه، پیام صلح را برای مردم ارائه کرد تا دیگر شاهد جنگ و خونریزی نباشند: ” این نمایشگاه با ایده خودم بوده است به نام قلم صلح که جنگ و خون ریزی پایان یافته و ما باید تلاش کنیم که قلم ها را بدست بگیریم و مردم را به سوی فرهنگ نوع دوستی و انسان دوستی هدایت کنیم. “

این نمایشگاه که به مدت پنج روز ادامه پیدا خواهند کرد از حالا با استقبال گرم مردم به ویژه خطاطان و فرهنگیان روبرو شده است.

ولی شاه بهره یکی از کارشناسان اجتماعی فرهنگی در هرات برگزاری نمایشگاه های مشترک میان هنرمندان افغان و ایرانی را موثر میخواند: ” من یقین دارم وقتی تدویر نمایشگاه را انسان به چشم و سر میبیند بر چشم و باطن انسان تاثیر گزاری خاص را دارد. از شعر از ظرافت های نگارش، بخش خوشنویسی آن استفاده میشود. و از اینکه مجموعی جمع میشوند و میخواهند تابلوهای خود را برای همدیگر ارائه بدهند و از داشته های همدیگر اعظم استفاده را بکنند، تدویر این نمایشگاه بر روح و روان هر انسان تاثیر گزار است و نتایج مثبت را در قبال دارد. “

قبل از این نمایشگاه های مختلف در بخش های صنعتی و تجارتی میان افغانها و ایرانی ها در هرات برگزار شده بود اما این برای نخستین باری است که نمایشگاه خوشنویسی میان هنرمندان این دو کشور در هرات برگزار می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار